Acer zbuloi llaptopin më të hollë në botë

Kompania Acer zbuloi llaptopin më të hollë në botë të diellën në panairin për elektronikë i cili u mbajt në Las Vegas. Firma Tajvaneze, “ultrabuk-un” të emëruar si Acer...

Kompania Acer zbuloi llaptopin më të hollë në botë të diellën në panairin për elektronikë i cili u mbajt në Las Vegas. Firma Tajvaneze, “ultrabuk-un” të emëruar si Acer Aspire S5 do ta dorëzojë deri tek dyqanet në pranverë, dhe çmimi i tij do të jetë i njohur në javët e ardhshme.

“Modeli më i ri është shum i rëndësishëm. Ai është llaptopi më i hollë dhe më i leht në botë. Paraqet revulucionin e vërtet në tregun e kompjuterëve”, thotë kreu i një nga departamentet kreative në kompanin Acer, Tim Bazharin.

Aspire S5 ka 13,3 inch ekran, kurse pika më e trash është vetëm 15 milimetra. Peshon diku më pak se 1,35 kilogram.

“Ne jemi të interesuar vetëm për teknologjia kreative. Deri në fund të vitit planifikojm edhe 4 modele të reja, madje edhe shum surpriza”, thotë kreu i Acer, XH.T. Wang.

Ai shtoi se “ultrabook-u” do të përbëjë 36% nga oferta e Acer në tregun. Sepse Aspire S5 do të përdorë Windows, dhe përjashton mundëson ti bëhet konkuret MacBook Air nga Apple.

Kreu i kompanis shtoi gjithastu se Microsoft do të përkujteset për Windows paisjet, Google për Android, kurse Acer për çdo gjë tjetër. Acer Cloud është Acer verzioni i Apple iCloud, shërbimi për shpërndarje të përmbajtjeve./itshqip

RELATED BY