• Infektimi i bankave në të gjithë botën nga Malware që nuk është fajll

  Dy vite më herët, kërkuesit nga kompania Kaspersky Lab që janë me bazë në Moskë kanë zbuluar se rrjeta e tyre është infektuar me një malware (Virus) që nuk kanë parë asnjëherë një gjë të tille më parë. Kjo është pasi qe i gjithë kodi që përdoret nga ky...
 • IT.COM.AL vs ITSHQIP.COM

  Më në fund kemi arritur të regjistrojmë domenin IT.COM.AL pas disa përpjekjeve të pasukseshme. IT.COM.AL ose ITSHQIP.COM ska rëndësi përsëri do të futeni tek ne. IT.COM.AL si domain është me një rëndësi te veçant për neve si komunitet, sepse ka dy germa që simbolizojnë esencën e kësaj faqe. Nga...
 • ISIS kërcënon me vdekje themeluesit e Twitter.

  Twitter dhe punonjësit e saj kanë marrë kërcënime me vdekje nga mbështetësit e ISIS-it, sepse kanë cenzuruar këtë organizatë. Në mesin e atyre kërcënimeve është edhe Jack Dorsey, bashkë-themelues i Twitter, raporton Buzzfeed, transmeton ItShqip.com. Edhe pse Twitter ka të drejtën të fshijë mesazhe, dhe i largon ato mesazhe...
 • YouTube shton opsionin për të krijuar foto .GIF nga videot

  YouTube shtoi opsionin për të krijuar foto .GIF nga videot, e cila për momentin është në dispozicion vetëm për një pjesë të vogël të kanaleve më të popullarizuar në këtë faqe. Funksioni është i shtuar tek pjesa për shpërndarjen e videove, me një tab të ri të quajtur “GIF”....
 • Droni Shqiptar tani vjen edhe në Android

    Droni Shqiptar tani vjen edhe në Android me emrin “Authochthonous”, Itshqip ka mësuar se loja “Autochthonous” për Android është zhvilluar nga Jusuf Alija ( antar i forumit të ITShqip me nofken vegeta ) zhvillues, programer dhe student i Shkencave Kompjuterike ndërsa eshte publikuar në PlayStore nga OnAir Media kompani e cila merret...
 • iPhone 6 dhe Plus prezantohen nga Apple

  Apple prezantoi sot zyrtarisht iPhone 6 dhe Plus, dy telefonat e rinj që do të konkurojnë me modelet më të reja të sistemit operativ Android. Të dy modelet do të kenë një ekran dukshem më të madh në krahasim me iPhone 5s, respektivisht një ekran LCD 4.7 inch dhe...
 • Last of Us fitoi pothuajse të gjitha çmimet nga BAFTA

  Last of Us fitoi pothuajse të gjitha çmimet nga BAFTA

  Akademia britanike BAFTA ndau çmimet pêr video lojrat mê tê mira, kurse fitues mê i madh ishte The Last of US nga kompania Naughty Dog. Lust of Us fitoi çmimin pêr aksion dhe aventurên mê tê mirê, storien mê tê mirê, Audio arritje, çmimin për lojën mê të mirê,...
 • Mbrojtja e fëmijëve nga qëndrimi i gjate pran kompjuterit

  Atëherë opsioni family safety mund të themi se është një siguri familjare, pra këtu është qëllimi që ti mbrojmë fëmijët nga qëndrimi i gjatë dhe i pa nevojshëm në kompjuter, shfletimi i ueb faqeve të cilat nuk janë në interes për fëmijët e gjëra të ndryshme. Me ndihmën e family safety...
 • Office 2013 do të lansohet më 29 Janar

  Microsoft duket së është afër lansimit të versionit të fundit të Office sipas një postimi të bërë në Twitter gjatë fundjavës . Postimi pëfshin një foto ku Microsoft paraqet atë se qfarë është duke krijuar në qytetin e Nju Jorkut tek parku Bryant , duke spcifikuar ditën e lansimit...