• PHP – Krijimi i nje komuniteti bazik me antare.

  Ne kete tutorial do te krijojme nje aplikacion te thjeshte I cili tregon si mund te regjistrojme nje antare ne database, si mund te ngarkojme fotografi te profilit per xhdo antare dhe sit e shfaqim profil te thjeshte per antaret tane. Per te kuptuar me mire gjerat do te ndertojme nje...
 • Tableti Sony VAIO Duo 11 convertible me Windows 8 del në shesh

  Kemi parë disa nga konceptet për PC hibrid nga Sony në CES qysh në Janar, dhe si duket, shumë shpejtë do të mund të shohim një nga ato pajisje në formën e prodhimit aktual. PocketNow ka ardhur deri tek imazhi që shihet më lartë (dhe disa të tjerë) që...
 • Së shpejti edhe DDR4

  Sipas njoftimëve , standardi DDR4 pritet të miratohet,dhe në një të ardhme të afert, të hidhet në treg nga JEDEC .Qipseti i ri i DDR4 nuk do të thot se është vetëm më i shpejt sesa DDR3 , por është kreit një ndryshim tjetër . Njëra ndër pyetjet është...
 • Si të instaloni Windows 7 pa Disk (DVD)?

  Këtu keni udhëzimet se si legalisht të shkarkoni Windows 7 dhe të krijoni diskun tuaj instalues. Shumica e kompjuterëve që blihen sot vijnë pa diskun instalues të Windows 7. Në vend të saj vijnë me disqet “kthyese (ang. recovery)” dhe/ose particionet të cilat mundësojnë që të kthejnë kompjuterin tuaj...
 • Vrima në Internet Explorer, lejohet që të ekzekutohet kod malicioz.

  Microsoft ka lëshuar 9 arnime që mbyllë 21 vrima sigurie ne Internet Explorer. Microsoft  poashtu paralajmëron të gjith shfrytëzuesit e Internet Explorer se duhet urgjentisht të shkarkojnë këto arnime në mënyrë që të mbrohen nga sulmet e hakerëve të cilët shfrytëzojne këto vrima sigurie. Këto janë arnime kritike, që...
 • SpareOne, telefon mobil për raste emergjente!

  Telefoni mobil më i ri SpareOne punon në AA bateri, kurse prodhuesit e tijë thonë se bateritë mund ti zgjatin edhe deri në 15 vite. SpareOne ishte prezentuar në CES 2012 e cila është mbajtur në Las Vegas, dhe ky telefon është prodhuar si “zgjidhje alternative” në rast se...
 • ItShqip.com mbush dy vite.

  Fillimisht duam t’ju faleminderojmë gjith juve vizitorëve ose anëtarëve, për mbështetjen, besimin, dhe kontributin tuaj të dhënë për këto dy vitet. Kaluan plot 2 vite që nga themelimi i faqes ItShqip.COM. Kjo faqe është krijuar më datën 06.01.2010, në këtë datë në fakt ne kemi filluar me punë, sepse...
 • Si te bejm mount nje iso file(VIDEO)

  Shum her na ndodh qe te shkarkojm File te ndryshme (lojra,programe etj), dhe ato te jen ne formatin .ISO, te cilat per ti hapur na kerkon qe ti bejm BURN(djegim) . Qfar eshte .ISO file : .ISO file eshte thjesht nje Disk Image , kurse nese deshirojm qe ta...
 • Gjithqka rreth procesorëve Core i3 , i5 dhe i7?

  Megjithese ata jane qe nje kohe ne shitje, Core i7, Core i5, dhe Core i3 procesoret ende konsiderohen relativisht te rinje (Per departamentin e marketingit te procesoreve).Ketu ne do te rishohim tre procesoret, duke e shpjeguar tekologjine prapa tyre, filozofine e Intelit, qe do te ju ndihmoj se cilin ju duhet ta...