Fshirja apo ndryshimi i fjalkalimit te Administrator-it

Nga njëherë ju duhet te futeni si administrator shfrytzues pa fjalkalim fare sepse e keni harruar atë. Nëse nuk keni krijuar ndonjë shfrytzues musafir(guest),atëher jeni mbetur pa mundsi te futeni.Përndryshe do tju duhet ta përdorni metodën e formatizimit.Këtu do të tregoj një mënyr për ta fshir fjalkalimin a administratorit apo për ta ndryshuar atë pa u kyqur si administrator.Do tju duhet një CD instalimi e Windows XP.

Administrator shfrytzuesi ju mundëson ju të gjitha të drejtat në përdorimin e kompjuterit tuaj.Qdo shfrytzues musafir(guest) është shfrytzues me të drejta të rezervuara(zvogluara) dhe që nuk ka qasje për fshirjen apo ndryshimin e fjalkalimit te administratorit e shumë opcione tjera.Kshtu që është e pamundur ta bëjmë këtë nga këtu. Pra ja se pse këtë duhet ta boni gjatë procesit te startimit.

Fshije apo ndrysho fjalkalimin e Administrator shfrytëzuesit me CD-në e Windows XP:

1. Fute Windows XP CD-në dhe ristarto kompjuterin tuaj.

2. Prisni deri sa të shfaqet porosia(mesazhi) “Press any key to Boot from CD or DVD”. Tani shtypni ndonjë tast në tastierë.

3. Do filloj të ngarkoj skedaret(fajllat) e windowsit nga CD apo DVD ne kompjuterin tuaj dhe pas një kohe të shkurtër do tju shfaqen tre opsione.Shtyp Enter për ta zgjedhur opsionin e parë.

4. Tani do ju shfaqet marrëveshja e licensimit e Windows XP . Shtypni F8 për ta pranuar marrëveshjen.

5. Prap do të pyeteni se a doni të riparoni Windows XP apo jo. Press R to repair. Tani disku juaj do kontrollohet dhe pastaj do filloj kopjimi i skedarëve(fajllave) të windows-it. Mund të marr disa minuta. Pas procesit te kopjimit kompjuteri në mënyr automatike do ristartohet. Mos shtypni ndonjë tast pasi kompjuteri të jet ristartuar. Procesi doë vazhdoj në mënyr automatike.

6. Shiko në anën e majt të ekranit. Kur “Installing Windows” theksohet, shtypni Shift + F10 per ta hapur DOS.

Shkruani NUSRMGR.CPL dhe shtypni Enter. Do ju lejoj të kyqeni në shfrytzuesin tuaj.

7. Kyquni në administrator shfrytzuesin dhe ndryshoni apo fshini fjalkalimin e administratorit brenda sekondash. Nuk do ju kërkohet fjalkalimi juaj i mëhershum. Nga këtu ju mund të krijoni një shfrytzues të ri, gjithashtu.

Pastaj pasi procesi i riparimit të përfundoj, kyquni në sistem me fjalkalimin tuaj të ri. Kjo mënyr funksionon në të gjitha llojet e Windows XP.

Categories

Related Posts

 • memi™

  ket pun munesh me kry edhe pa CD..veq duhet mu kyq ne windows ne "safe mode"

  edhe tani e ndrron administratorin

 • nesty

  mundesh edhe me erd comander ose edhe me hirenboot cd

 • shume larg shume larget

  shtypni ctrl +alt + 2her del

  dhe ju dell login i administratorit

  aty tashi shtypni administrator dhe jeni brenda…

 • Oooo ktu nuk po thot me ja fshi passin userit po administratorit kur ka pass administratori qysh don me hi ti si admin atyy ?? mos folni palidhje kishe po dijm diqka Bravo Broo qekjo osht qe e hjek passin hallall :P

 • Bravo bre @SoCool, kta mendojn qe gjithmone egziston nje user tjeter qe osht administrator :P

  Tutorial i mire, falm.

 • Fatosi

  Eshte shum intersante kjo metode me hek passin e administartorit,edhe mire e ka soCool-i,nej shembull shum i mire ne firmen ku punoj une admistratori i rrjetit eshte largu nga puna edhe per me lon sherrin e ka ndrru pass-in e administratorit edhe me kete metode e kom hek kom mujt edhe ,eerd comander mirepo kjo metode eshte shum proffesionale.

  flm permirekuptim

 • Ditiendrit

  tuto e mir :D

 • tutorial shum i mir amo munesh me hjek passin e administratori nese je i kyqur ne pc edhe pa CD

 • BiG-HacK

  o zotni osht fakt qka munesh menyr Administratore mirpo ktu shum mir pot tregon menyr Proferionale me punu e jo qysh the ti osht fakt qe bon ama lexo me vemendje qka po thot tana le koment.. !

 • Aldi Shuli

  Shume faleminderit per udhezimet, sapo rregullova nje kompjuter te cilit i kishte humb passwordi…

 • kevinMistrecnik

  Cuna perdorni "Log me in" e keni per xp, vista dhe 7 eshte i thjeshte vetem me nje klikim.(eshte boot cd)

 • r3dLine

  Metod e mir ,por eshte edhe nje metod tjeter ,mendoj kush e ka cd-n EGYPTIAN HACKER WINDOWS , me at mun ta fshij krejtesisht passwordin cilin don psh ose administratorit ose t userit tjeter admin qe o :D :D

 • Jetlir

  Po edhe une e kom Egyptian hak .. SP3 osht e kom CD edhe une :P

 • Mendi

  nuk ki nevoj me po ksi sene qe don veq me i rutjne shenimet hin me "wini mini PC"

 • denis

  Shume faleminderit. Sot eshte hera e pare qe e viztoj kete faqe dhe qenka super. Te gjitha tut ishin shume te sakta. Une personalisht nuk eshte se marr vesh shume por deri diku jam ne brendesi. Me interesojne shume keto mesime dhe i lexoj me gjithe deshire meqe shume shpejt vazhdoj shkollen e larte per IT shpresoj qe te arrij ti kuptoj gjerat sic duhen. Tek e fundit eshte me shum pasion i imi Informatika sesa shkolla ne teresi :P Flm

 • edon

  un kam problem me pasword admin ne laptop dell d900 me esht blloku edhe biosi

 • MyStyle

  Shume thnx per kte tuto man me mbarove pune trujt zoti