Google lanson Nexus 5 dhe Android KitKat

Google lansoi pajisjen e menqur, Nexus 5 së bashku me sistemin operativ Android 4.4 KitKat, në një konferencë të mbajtur në San Franciosko të enjten. Nexus 5 është gjenerata...

Google lanson Nexus 5 dhe Android KitKat

Google lansoi pajisjen e menqur, Nexus 5 së bashku me sistemin operativ Android 4.4 KitKat, në një konferencë të mbajtur në San Franciosko të enjten.

Nexus 5 është gjenerata më e re e pajisjve Nexus, e cila ka një ekran 5 inç, është i hollë, ka procesor Snapdragon 800 dhe është në dispozicion në dy ngjyra, të bardhë dhe të zezë.

Një tjetër risi e kësaj pajisje është edhe kamera e cila ka një objektiv i cili arrin të balancoj lëvizjet apo lëkundjet e duarve. Po ashtu, HDR+ mundëson shkrepjen e fotove në mënyrën më të mirë të mundshme.

Kompania më së shumti ka shpenzuar kohë në krijimin e sistemit operatvi të ri, KitKat, i cili është dizajnuar të punojë me të gjitha pajisjet me sistem operativ Android, veçanërisht pajisjve të fundit. Pajisjet e tjera Nexus së shpejti do marrin përditësimet në javën e ardhshme, raportoi Google.

Kreu i Android-it, Sundar Pichai, ka deklakuar se aplikacionet do shfrytësojnë më pak energji, p.sh shfletuesi Chrome do përdorë 16 % më pak energji sesa në sistemin e kaluar operativ JellyBean.

Gjithashtu Google ka përimirësuar softuerin për njohjen e zërit, i cili tani do jetë gjithmonë në ekran dhe do përfshijë mundësit e menjëhershme për paraqitjen e aplikacioneve.

Nexus 5 do vijë në dy versione, versionin 16GB i cili do kushtojë 349 dollar dhe versionin 32GB i cili do kushtojë 399 dollar./itShqip

RELATED BY