Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC

Për të instaluar Android 4.2.2 Jelly Bean në PC tuaj nuk ju nevoitet ndonjë diplomë master në Shkenca Kompjtuerike, thjeshtë ju duhet kohë të lirë dhe aftësia për të...

Për të instaluar Android 4.2.2 Jelly Bean në PC tuaj nuk ju nevoitet ndonjë diplomë master në Shkenca Kompjtuerike, thjeshtë ju duhet kohë të lirë dhe aftësia për të ndjekur hapat nga 1 deri në 10.

Gjithashtu mos u shqetësoni nëse mendoni se jeni duke bërë diçka ilegale, pasi që Android është i bazuar në Linux që do të thotë se është burim i hapur. Të instaloni aplikacione, të bëni ndryshime, të kërkoni etj. të gjitha këto që i bëni në telefon apo tabletë tani mund t`i bëni edhe në kompjtuerin tuaj.

Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC

Shkarko

 • 1.Oracle VM VirtualBox – Shkarko versionin e fundit këtu.
 • 2.Android x86 4.2 Image – Shkarko skedarin ISO këtu.

Udhëzimet

 • 1.Instalo VirtualBox në PC tuaj.
 • 2.Hape VirtuaBox dhe kliko New. Në faqen e paraqitur shkruani emrin sipas dëshirën dhe vendosni:
  •    Type: Linux
  •    Version: Other Linux dhe kliko Next.

   

 • 3.Në hapin tjetër cakto sasinë e RAM  Memory sipas dëshirës dhe kliko Next.Shenim: Për JellyBean kërkohet minimumi 512MB.
 • 4. Në këtë hap klikoni Create a virtual hard drive now, pastaj VDI (VirtualBox Disk Image)  dhe Dynamically allocated pastaj zgedh sasinë sipas dëshirës dhe kliko Create.Shenim: Minimumi 1GB është e rekomanduar për instalim.
 • 5.Kliko pajisjen virtuale dhe kliko Settings, pastaj do paraqitet një faqe. Në këtë faqe kliko tek kategoria Storage pastaj tek Storage Tree kliko Empty. Tek Attributes zgjedh skedarin ISO të Android 4.2 dhe bëje me tik (√ )  Live CD/DVD, pastaj kliko OK.

Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC 01

 • 6. Pastaj fillo pajisjen virtuale dhe në faqen e paraqitur kliko Install Android x86 to hard disk.

Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC 02

 • 7.Në faqen e ardhshme kliko Create/Modify Partition.

Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC 03

 • 8.Pastaj krijo një participim/ndarje primare dhe kliko Write. Pasi të përfundoi së shkruari të dhënat kliko Quit.

Instalo Android 4.2.2 Jelly Bean në PC 04

 • 9.Pastaj instalo Android në sda1 dhe kliko ext3, zgjedh Yes për instalim.
 • 10.Pas instalimit largoje Live ISO nga Virtualbox dhe ristartoje. Tani ju mund të startoni brenda Andorid 4.2.2 Jelly Bean./itShqip

Disa pamje nga Andorid 4.2.2 Jelly Bean  në PC :

Instalo Android ne PC ITshqipInstalo Android ne PC ITshqip1

Categories
Mësime

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : Facebook | Twitter
32 Comments on this post.
 • kosova
  10 July 2013 at 11:39
  Leave a Reply

  peshendetje nuk pe funksionon bre mua po ma qet diqka n lidhje me memory

  • Arsim N.
   10 July 2013 at 14:36
   Leave a Reply

   Trego më shumë rreth problemit që të paraqitet, posto ndonjë foto apo vetëm tekstin se ndoshta nuk ke Ram Memory të mjaftueshme për të përdorur Andorid 4.2.2 .

   • e1s
    23 August 2013 at 16:56
    Leave a Reply

    pershendetje a ka naj FIX qet problem "Your device is't compatible with this version android" qka po du me instalu poma qet qita, qka ta merr mendja a ka naj zgjidhje???

    • Arsim N.
     25 August 2013 at 01:04
     Leave a Reply

     Problemi është që pajisja juaj nuk është e përshtatshume me këtë version të Android-it që dëshron ta instalosh.

 • Ismet
  10 July 2013 at 13:08
  Leave a Reply

  Pershendetje , a do kishit pas mundesi hapin e 6 me shpjegu ma detajisht

  • Arsim N.
   10 July 2013 at 14:34
   Leave a Reply

   Pasi thua hapin e 6, atëherë pasi të përfundosh hapin e 5 kliko Start tek pajisje virtuale e krijuar dhe fillon proceduara pastaj kliko tek Install Android x86 to hard disk dhe ndiq hapat tjerë në vazhdim.

 • kosova
  10 July 2013 at 13:53
  Leave a Reply

  qit Live ios ku me hek bre

  • Arsim N.
   10 July 2013 at 14:43
   Leave a Reply

   Pasi të përfundosh të gjithë procedurat dhe të arrish tek prcoedura e 10 për të larguar Live ISO, atëherë shko tek Setting – Storage dhe klikon me tastin e djathë tek ikona e CD-së pastaj kliko Remove Disk from Virtual Drive.

 • Dardi1
  12 July 2013 at 17:51
  Leave a Reply

  Shum mesim i mir,, bukur shum. Veq vazhdoni, sepse shum sene kam ms prej itshqip

 • ben
  23 July 2013 at 15:48
  Leave a Reply

  I was required to refresh the particular page times to view this page for reasons uknown, however, the info here has been worth the wait around.

 • enes
  24 July 2013 at 12:34
  Leave a Reply

  mfalni a fshihen memorite tjera

  • Arsim N.
   24 July 2013 at 12:44
   Leave a Reply

   Si po mendon ‘memorite’, trego më shumë se qfarë dëshiron ?

 • shkelzen
  9 August 2013 at 18:05
  Leave a Reply

  A mundet dikush me me tregu qfar performancash duhet minimum mi paS ne PC per me instalu ket sistem

  • Arsim N.
   25 August 2013 at 00:59
   Leave a Reply

   Së pari duhet pajisja juaj të ketë sistem operativ Windows të instaluar, pastaj 1GB hapsirë në HDD dhe 512MB RAM Memory .

 • GEnt
  30 September 2013 at 15:28
  Leave a Reply

  a munesh mem kalzu per qka nevojitet ky aplikacion ??

  • Arsim N.
   6 February 2014 at 20:51
   Leave a Reply

   Ky aplikacion mundëson përdorimin e sistemit operativ Android edhe në pajisje kompjuterike.

 • skender
  7 February 2014 at 11:21
  Leave a Reply

  me trego te lutem une e instalova android, pse nuk me ben mausi, ne siperfaqen e androidit, ,dhe kur fillon programi ben rotacion ne krahun e majte , dhe ne fund kur e fiki pc-n me humb nuk di ku ta gjej pastaj nuk me del me ne desktop

  • Arsim N.
   7 February 2014 at 18:49
   Leave a Reply

   Shiko ndiq procedurat me rregull ashtu siq është sqaruar me lartë, nëse ke përsëri probleme atëherë drejtohu tek Forumi i këtij portali.

 • skender
  7 February 2014 at 17:37
  Leave a Reply

  ka mundsi me m e ndihmu me team viewer o shoq nese ke mundsi

 • skenderi
  9 February 2014 at 10:11
  Leave a Reply

  kur po filloj mi instalu programet rrotullohet ne anen e majte, si duhet ta ndali sepse kur e fiki pc, me humb nuk di ku ta aktivizoj prape

  • Arsim N.
   10 February 2014 at 00:40
   Leave a Reply

   Problemi mund të jetë edhe tek perfomancat e pajisjes tuaj, shiko kërkesat e këtij sistemi operativ dhe kontrollo a i plotëson kriteret për ta instauar atë në pajisjen tuaj.

 • naseri
  9 February 2014 at 23:56
  Leave a Reply

  your device isn,t compatible with this version ku qendron problemi qka me tutje ? si te veproj ?

  • Arsim N.
   10 February 2014 at 00:38
   Leave a Reply

   Pajisja juaj nuk është kontabile apo në përputhshmëri me këtë version.. Kjo do të thotë që pajisja juaj nuk i plotëson kerkesat për ta instaluar Android Jelly Bean në PC.

 • naseri
  10 February 2014 at 00:00
  Leave a Reply

  kjo vlen per viber , skype facebook

 • naseri
  10 February 2014 at 09:27
  Leave a Reply

  problemi qendron tek pc-ja apo kerkon version tjeter te android ?

 • Arsim N.
  11 February 2014 at 00:24
  Leave a Reply

  Versioni i Android-it është në rregull, por problemi mund të jetë tek perfomancat e PC-së tuaj pasi që siq të tregova edhe më lart , ndoshta pajisja juaj nuk i plotëson kriteret për ta instaluar këtë sistem operativ në të.

 • naseri
  14 February 2014 at 00:06
  Leave a Reply

  eshte dikush qe i funkcionon teresishte androidi ne pc ?

 • afrim
  12 March 2014 at 00:16
  Leave a Reply

  Qysh me Startu android tash ?

 • dardani
  5 April 2014 at 10:19
  Leave a Reply

  a funksionin pastaj njekohsisht edhe androidi edhe windows apo sistemi operativ windows me nuk ekzziston fare ne pc?

  • Arsim N.
   5 April 2014 at 18:42
   Leave a Reply

   Android-i instalohet me programin VirtualBox, i cili ju mundëson ta hapni këtë sistem operativ pa e instaluar atë në PC tuaj si sistem primar operativ. Kështu që nuk fshihet sistemi operativ Windows, por thjeshtë instalohet sistemi opeartiv Android në PC përmes VirtualBox.

 • zzz
  8 June 2014 at 04:12
  Leave a Reply

  cfar duhet te bej ne fillim qe me thot iso si ta fus androidin

 • Instalo Android 4.4 KitKat me Play Store në PC (Windows XP,Vista,7/8) | Radio Ansar
  11 February 2015 at 18:28
  Leave a Reply

  […] ka pasur shumë projekte gjatë viteve të kaluara që kanë tentuar të instalojnë platformën Android në PC, por vetëm ekipet më të fuqishme dhe të përkushtuara ia kanë dalur. Në këtë udhëzim, ne […]

 • Leave a Reply

  *

  *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  RELATED BY