Instalo Windows 8 në VirtualBox

Shumica prej juve tash më e dini se sistemi operativ Windows 8 është në dispozicion për shkarkim. Lidhjet për të shkarkuar këtë sistem operativ mund ti gjeni më posht:

Windows Developer Preview with developer tools, 64-bit (x64)

SHKARKO (4.8 GB)

Windows Developer Preview, 64-bit (x64)

SHKARKO (3.6 GB)

Windows Developer Preview, 32-bit (x86)

SHKARKO (2.8 GB)

Sot do të publikoj një tutorial të plotë se si të instalojmë Windows 8 në VirtualBox 4.1

1.Fillimisht shkarko VirtualBox dhe instaloje atë në PC.

2. Shkarko Windows 8 Developer Preview.

3. Hape programin Virtual Box që instaluat në PC, dhe klikoni NEW, për të krijuar një Virtual Machine për Windows 8

Kliko Next për të vazhduar

Jepi një emër për Virtual Machine, Selekto Sistemin Operativ si “Microsoft Windows” & Verzionin si “Windows 7 (64-bit)” dhe kliko Next

Rregullo në 1GB RAM memorien, sikur në figurën më posht,

Selekto opsionin “Start-up Disk” – Create new hard disk & kliko next,

Selekto opsionin “VDI (Virtual Disk Image)” & kliko next,

Selekto opsionin “Dynamically allocated” & kliko next

Zgjedh madhësinë për sistemin operativ Windows8. Në rastin tim, unë përdori 20GB,

Kliko tek Create, për të krijuar VM desk për Windows 8

Kliko në Create për të krijuar Windows 8 Virtual Machine.

Më pas kliko me të djathtën e mausin tek Vritual Machine që keni krijuar & në Start butonin, si në figurën më posht,

Tani do të shfaqet një dritare si më posht, klikoni Next për të vazhduar më tej

Tani zgjedhe dosjen e sistemit operaiv Windows8 që keni shkarkuar më herët, dhe shtype Next

Më pas shtype Start, për të filluar VM,

Kliko next tani për të vazhduar me instalimin e Windows8

Tani shtype opsionin Install Now,

Aksepto “Microsft License Agreement” & Kliko Next

Zgjedh opsionin “Custom Installation”

Zgjedh diskun, ku dëshiron të instalosh Windows8, kliko Next

Tani instalimi i Windows 8 ka filluar. Do të zgjat diku 15-20 minuta deri sa të mbarojë instalimi.

Instalimi mbaroi & Windows 8 VM është ristartuar

Tani nga këtu këtu do t’ju kërkon disa informacione, si email adressa, Machine Name, Network settings etj..

Categories

Related Posts

 • FEJZI

  JU LUMT JU LUMT JU LUMT . .O A JENI TE SIGURT SE DO FUNKSIONOJ . . 100 %

  • Un tani Jom ka e provoj edhe tregoj a mbon :)

   • FEJZI, funksionon 100%

 • Dardan B.

  Me pelqen qe keni bere nje artikull te tille , por ende eshte me mire te instalohet drejt per drejt sesa ne menyre virtuale se ende ka probelem ky sistem dhe nuk funksionon si duhet nkete menyre.

 • Rilind S.

  Pajtohem plotesisht me "Dardan B" me mire do te ishte direkt te instalohet.

 • Sg1

  Nuk e mendoj qe eshte me mire te instalohet drejt per drejt pasi qe ende nuk eshte lancuar ne treg sistemi operativ Windows8 andaj kjo eshte vetem nje shfaqje se si duket dhe rregullimet qe i posedon andaj me mire te instalohet ne nje Vb dhe kur te del verzioni final i tij ateher munden me instalu direkt pa vb fare.

  • Pajtohem edhe un, sepse nese instalon direkt ka mundesi te ndesheni me shum probleme. Ky verzion eshte vetem si preview, se te shohim se cfar na pret ne verzionin final, kohe pas kohe do te kete dhe ndryshime tjera.

 • behar

  a esht Full Verzion apo esht Beta Verzion

  • Eshte preview verzion. Nuk eshte as beta e as alfa :D. Por lirisht mund te punosh ne kete sistem, pa problem por ke disa gjera locked.

 • Une e instalova ne menyre direkte pasi qe pata disa error gjate instalimit permes VirtualBox dhe pash qe ka disa ndryshime per te mire gje qe me pelqyen mirepo nje gje qe me ra ne sy mu duk se ka disa detaje sikur te Mac sistemit edhe pse ia vlen me u kan sidomos dizajnet sikur te Mac-ut…. Disa gjera ishin ne Windows 8 (Windows Developer Preview) ishin locked pasi qe kuptohet faze testuese eshte…..I like OS Windows!

 • Besart

  si ta deinstaloj pastaj ???

 • fejzi

  MUA NUK ME BEN . GJITHQKA SHKON MIRE DERI TEK PJESA KU DUHET TE PARAQITET . . DRITARJA PER TE CAKTUAR GJUHEN DHE VENDIN ENGLISH UNITED STATES . DHE NE VEND TE SAJ DEL SE ESHTE / .. WINDOWS DEVELOPER PREWIEW . . DEH PASTAJ PAS 2 A PO 3 MIN THOT SE DUHET TE RESTARTOJ PC. . E KAM DOWN . TE 3TEN SEPSE PC ESHTE 32 BIT

  • Ky verzion qenka 64-bit,kjo do te thot qe nuk mund te instalohet ne nje processor me arhitektur te 32bit-ve!

 • N-skif

  A qet problem per drivera apo i njef te windows 7 qe jon tte instaluar .

 • Ari

  kot tju pyes a ben per kompjuter xp ?

  • Po Ari, ben edhe per kompjuter qe punon ne XP.

 • Nuk punohet pa touch… Kushdo qe ka Windows Phone nese e instalon kete preview te 8-shit e sheh qe ka shum ngjasime… 8-shi me maus nuk eshte fare atraktiv…

  Ne qofte se keni probleme me instalim ne VBox provojeni Vmware workstation: http://www.vmware.com/products/workstation/overvi

  Un ktu e instalova dhe e provova… Ajo qe thash me lart eshte cka un pashe ne kete sistem :) :) :)

  • itshqip

   E vertet i moqmi, por nese e ke fjalen vetem per Start Menu qe nuk eshte atraktiv me maus, besoj e di qe ka mundesi ta largojme ate…

  • toni

   punon puno po qka je ka fol

 • albani

  kush mundet me me gjete windows vista home premuim no trial full instalim direkt :D

 • njoni me 1 ven

  Albso ta gjej un ta dergoj ne Webmail… ;:P

 • Mos e instaloni se nuk eshte ende i sigurt ky windows sepse eshte vetem si prov do te kete shum ndryshime sepse tash ka dal ne treg :)

 • A duhet me inqizu ne CD-DVD apo me Instalu direkt masi te shkarkohet

 • edhe a bon ne XP me instalu

 • Bon edhe direkt edhe me DVD n xp bon pasi ta marish virtual boxin