• Galaxy S6 do të jetë i trashë vetëm 6.9mm?

  Krijuesi i kopertinave OBLIQ ka shpalosur dizajnin e fundit të kopertinave nga seria SLIM Meta duke konfirmuar njëkohësisht edhe trashësinë prej 6.9mm të telefonit të ardhshëm Galaxy S6. Kopertinat e lëshuara së fundmi zbulojnë kamerën, blicin LED, sensorin për monitorimin e rrahjeve të zemrës si dhe butonat e tjerë...
 • Project Ara do të lansohet muajin e ardhshëm në Barcelonë

  Spekulimet e fundit për Project Ara thonë se telefoni modular me disa nga pjesët e tij do të vijë muajin e ardhshëm në Kongresin Botëror Mobil që do të mbahet në Barcelonë. Në këtë panair pritet të prezantohen pesë komponente modulare si dhe një version përfundimtar i pajisjes modulare....
 • Shield Tablet do të jetë ‘bisha’ e parë me procesorin Tegra X1

  Kohëve të fundit Nvidia prezantoi Tegra X1, një brend i ri i fuqishëm i procesorëve që vijnë pas suksesit të vitit të kaluar që kompania arriti me Tegra K1. Ashtu siç iu kemi treguar, Tegra X1 do të jetë çipi me sistemin më të zhvilluar për aplikacione ndonjëherë, prandaj...
 • Asquaris E4.5, telefoni i parë me Ubuntu

  Sistemi operativ Ubuntu, që u debutua dy vite më parë, më në fund duket se ka marrur rrugën për në treg. Canonical, kompania që qëndron prapa sistemit operativ, bashkoi forcat me kompanitë Meziu dhe BQ një vit më parë, gjë e cila nuk shfaqi asnjë rezultat në lidhje me...
 • ARM prezanton procesorin e ‘çmendur’ Cortex-A72

  Gjenerata e re e procesorëve nga ARM do të ofrojë 3.5 herë më shumë energji sesa çipat aktual në treg që gjendet tek telefonat e mençur. Projektuesi gjigand i çipave ka prezantuar procesorin Cortex-A72, që sipas kompanisë është procesori me performancën më të mirë deri tani. Procesori Cortex-A72 është...
 • Saygus V2, telefoni i parë me 320GB

  I lansuar qysh në fillim të këtij viti, Saygus V2 është telefoni i parë i mençur që ofron dy hapësira për kartat microSD me aftësi për rritje të memories deri në 320GB. Megjithatë nuk është kjo e tëra, Saygus V2 ofron edhe 64GB hapësirë të integruar për akumulimin e...
 • Shfaqen pamje të reja të Samsung Galaxy S Edge

  Më parë, ne iu kemi treguar që Samsung ka filluar shpërndarjen e ftesave për evenimentin që do të mbahet më 1 Mars në Barcelonë, ku kompania pritet të prezantojë telefonin e mençur Galaxy S6. Ftesa përmban një dizajn të lakuar që ne mendojmë se i përket telefonit të ardhshëm...
 • HTC One (M9) do të posedojë ekran 5.2 inç

  Përveç prezantimit të pajisjes Galaxy S6 që Samsung do të bëjë më 1 Mars në Barcelonë, edhe kompania HTC pritet të zbulojë pasuesin e telefonit të mençur One (M8) po në këtë eveniment. Në fakt, krijuesi i telefonave tajvanez mund të prezantojë dy modele, One (M9) dhe One (M9)...
 • LG G4 do të posedojë ekran 3K me rezolucion të ‘çmendur’

  Ne posa jemi njohur me ekranet Quad HD tek telefonat e mençur të vitit të kaluar, ku një numër prej tyre thyen barrierat e kualitetit 1080p dhe sollën ekrane me kualitet shumë më të lartë Quad HD. Telefoni i parë i mençur në botë me rezolucion prej 1440 x...