PlayStation Store sulmohet nga një grup hakerësh

Një grup hakerësh ka marrur përgjegjësi për sulmin e dyqanit online të Sony PlayStation që është rrëzuar të Hënën. Vizitorët e uebfaqes janë mirëpritur me një mesazh që thotë...

Sony PlayStation sulmohet nga një grup hakerësh

Një grup hakerësh ka marrur përgjegjësi për sulmin e dyqanit online të Sony PlayStation që është rrëzuar të Hënën.

Vizitorët e uebfaqes janë mirëpritur me një mesazh që thotë “Faqja nuk është gjetur! Nuk është problemi juaj, është faji i internetit”, transmeton ITshqip. Një grup hakerësh të quajtur “Lizard Squad” kanë treguar për këtë sulm duke postuar një status në Twitter “PSN Login #offline #LizardSquad”.

Një film Japonez nga studiot e Hollivudit ishte hakuar brenda muajit të kaluar duke u lëshuar online së bashku me disa informata të fshehta përfshirë edhe pagat e aktorëve.

Rrjeti i Sony Entertainment është përgjigjur në një post duke thënë se janë të informuar për këtë çështje pasi që përdoruesit kanë arritur të lidhen në rrjetin e PlayStation. Kjo përçarje vjen vetëm disa ditë pas festimit të 20 vjetorit të konsolës Play Station.

Ndërkohë, ndërprerja e rrjetit të PlayStation është ndjekur edhe nga rrjeti Microsoft Xbox, që ishte rrëzuar të paktën një ditë. Po ashtu, edhe ky sulm është kryer nga Lizard Squad.

Rrjeti Xbox është goditur me një DDOS, që ka dërguar sistemin në mbingarkesë duke ndaluar përdoruesit të kyçen në uebfaqe. Grupi i hakerëve tha se sulmi në Xbox ishte një “dozë e vogël” nga ajo që duhej të bënim gjatë sezonit të Krishtëlindjeve.

Lizard Squad në të kaluarën kanë marrur përgjithësi edhe për sulme të kompanive të mëdha si EA Games dhe Destiny./itShqip

Categories
Web

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : Facebook | Twitter
4 Comments on this post.
 • Arrestohet edhe një pjesëtar tjetër i grupit 'Lizard Squad'
  16 January 2015 at 19:25
  Leave a Reply

  […] në Southport të Britanisë së Madhe që dyshohet se ishte përfshirë në sulmin ‘DDoS’ që rrëzoi sistemin PlayStation Network dhe Microsoft Xbox vitin e […]

 • Malaysia Airlines sulmohet nga hakerët
  26 January 2015 at 11:18
  Leave a Reply

  […] i hakerëve ‘Lizard Squad’, që kohë më parë rrëzoi rrjetet e shërbimeve të ‘Xbox Live’ dhe të ‘Playstation Network’, sot sulmoi ueb faqen e kompanisë së njohur ajrore ‘Malaysia Airlines’. Aktualisht nëse […]

 • Çka janë sulmet DDoS?
  8 February 2015 at 23:06
  Leave a Reply

  […] e çfarëdo madhësie kanë qenë në shënjestër, përfshirë edhe kompaninë Sony PlayStation, rrjeti i të cilit është prekur shpesh nga sulmet DDoS duke lënë kështu lojtarët të cilët […]

 • Çka janë sulmet DDoS? | Radio Ansar
  11 February 2015 at 18:45
  Leave a Reply

  […] e çfarëdo madhësie kanë qenë në shënjestër, përfshirë edhe kompaninë Sony PlayStation, rrjeti i të cilit është prekur shpesh nga sulmet DDoS duke lënë kështu lojtarët të cilët […]

 • Leave a Reply

  *

  *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  RELATED BY