Sony zbulon PSP2, me emrin NGP

Sony ka zbuluar pasardhësin e PSP në takimin e PlayStation në Tokio sot. Edhe pse të gjithë nga kompania e Sony-t referoheshin në paisjen me emrin e koduar si...

Imazh

Sony ka zbuluar pasardhësin e PSP në takimin e PlayStation në Tokio sot. Edhe pse të gjithë nga kompania e Sony-t referoheshin në paisjen me emrin e koduar si ‘Next Generation Portable’ ( NGP ), ende nuk është e qartë se a do të jetë ky emri përfundimtar i pasijes kur të dalë në treg.

Deri me tani kemi këto të dhëna për PSP2, që pritet të dalë shpejt në treg:

Quad-core ARM Cortex A9 CPU with an SGX543MP4+ GPU
5″ OLED ekran të ndjeshem në prekje (960 x 544)
2 Analogë të vërtetë të dorëzave ( jo si analogët në PSP e mëhershme)
Kamerë në pjesën e përparme dhe të pasme
3G, 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 2.1+EDR dhe GPS
dhe është po aq i fuqishëm sa Playstation3(PS3)

Një aplikacion i quajtur ‘Near’ të lejon të shohësh se qfarë po luajnë njerëzit që janë afër teje, aplikacion i cili mund të blihet në ‘Playstation Store’..
Lojërat më me privilegj janë konfirmuar që do të jenë të gatshmë për tu luajtur si Call of Duty, Lost Planet, Uncharted, LittleBigPlanet, WipEout, Killzone, Resistance, Hot Shots Golf dhe Hustle Kings.

PSP2 do të jëtë në treg se shpejti, ende nuk është konfirmuar çmimi por pritet qe së paku të jetë rreth 300 $./itshqip.com

RELATED BY