google

 • Edhe Microsoft planifikon NFC pagesa nga celulari përmes Windows Phone

  Pas Apple dhe Google-s, tani edhe Microsoft është përfshirën në planet për të mundësuar pagesa online nga celularët, shkruan Bloomberg. Momentalisht kompania nga Redmond punon në verzionin e një softueri për Windows Phone për të përdorur Near Field Communication(NFC) teknologjin, që të mund të bëhen transaksione të shpejta mobile....
 • Google braktis kodet QR në Google Places

  Google edhe zyrtarisht i ka braktisur kodet QR në Google Places, duke shpallur vendimin për futjen e këtyre kodeve si të dështuar. “Përdoruesit tani më nuk do të takojnë kodet e vetme QR në llogarit e tyre tek Places. Ne kemi shqyrtuar disa mundësi tjera për të ju mundësuar...
 • Krijuesi i Java punësohet në Google.

  Krijuesi i gjuhës programuese Java, Xhejms Gosling, është punësuar në Google pas 26 viteve besnikëri të kompanis Sun, e cila vitin e kaluar ishte blerë nga Oracle. Interesante, Google po bën këtë hap në momentin kur Oracle ka ngritur padi kundër Google për shkelje të drejtave autoriale për patentën...
 • Cyber-kriminel politik ose vetëdëshir e një hakeri iranian?

  Irani kundër SHBA-ve? Ose vetëm një haker i aftë i cili ka arsyet e tija? Certifikatat e sigurisë të vjedhura kohë më parë të cilat përdoren për transaksione online në pronësi të Google, Microsoft, Skype dhe Yahoo, hakeri iranian thotë se ka arritur ti vjedh ato vet, duke gjetur...
 • Google do të punojë me LG në tabletin Nexus

  Sipas Eldar Murtazin i cili është i njohur si personi i cili merr informatat para gjithë të tjerëve, Google së bashku me LG janë duke punuar në një tablet të ri Nexus me Honeycomb platformën e cila do të lansohet këtë verë. Versioni i ri i Honeycomb do të...
 • Youtube mundëson krijimin e videove të animuara

  Youtube.com/create është një shërbim i ri beta në Youtube, përmes së cilit duke përdorur mundësitë e Xtranormal, Stupeflix dhe GoAnimate mund të krijoni video tuajën, në rast se nuk posedoni kamerë. Me ndihmën e GoAnimate dhe Xtranormal Movie Maker mund të krijoni video të animuara për vetëm disa minuta....
 • Google Translate për iPhone.

  Google publikoi aplikacion Google translate për iPhone i cili ka disa risi për dallim nga HTML5 verzionin e faqes Google Translate, që deri më tani ishte përdorur nga përdoruesit e iPhone. Një prej risive  të aplikacionit është mundësia për të futur të dhëna për përkthim më zërim, krahas përkthimit...
 • Microsoft publikoi shtojcë për të rikthyer H.264 në Chrome.

  Microsoft publikoi shtojcë për Chrome për Windows përdoruesit me të cilën rikthen mbështetjen e video kodekseve H.264, në shfletuesin e Googles(Chrome). “Kemi futur në përdorim Windows Media Player HTML5 shtojcën për Chrome, me të cilën përdoruesit e Windows të cilët përdorin Google Chrome të mund të shikojnë H.264 video.”,...
 • Google ka akuzuar Microsoft për kopjim të rezultateve.

  Google thotë se Bing “spiunon” se çfar përdoruesit kërkojnë në Google, faqet të cilat i zgjedhin nga zgjedhja e ofruar dhe pastaj i përdorin ato informacione në favor të tyre, ose për të përmisuar rezultatet e saja të kërkimit. Google u bë e dyshimt disa muaj më parë, dhe...