Intel

 • Intel prezanton procesorët Skylake për gejmerët

  Intel njoftoi se është duke punuar për brezin e ardhshëm të procesorëve të quajtur Skylake të cilat janë përpunuar me teknologjinë 14nm dhe të projektuara për gejmerët. Bëhet fjalë për dy procesorë i7-6700K dhe i5-6600K të cilët janë procesorë të hapur për overclocking. Procesorët fabrikisht do të posedojnë frekuencë...
 • Teknologjia NAND së shpejti sjell disqet SSD me 10TB

  Duke iu falënderuar një njoftimi nga Toshiba dhe Intel, disqet SSD dhe pajisjet e tjera memorizuese së shpejti do të rriten dukshëm për nga sasia dhe zvogëlohen për nga çmimi. Të dy kompanitë kanë zbuluar memori çipin “3D NAND” i cili është i krijuar me shtresa për të bartur...
 • Broadwell, gjenerata e pestë e procesorëve nga Intel

  Intel ka zbuluar zyrtarisht gjeneratën e pestë të procesorëve duke sjellur gjithçka nga Celeron deri në Core i7 për të gjithë llojet e kompjuterëve. Gjenerata e pestë e procesorëve që ndryshe quhen Broadwell, janë linja e parë e procesorëve të ndërtuar në procesin prej 14nm, duke u zvogëluar nga...
 • Inteligjenca artificiale do të thotë fund i racës njerëzore, sipas Stephen Hawking

  Profesor Stephan Hawking ka thënë se zhvillimi i inteligjencës artificiale do të dërgoj deri në zhdukjen e racës njerëzore. Shkenctari foli pas paraqitjes së një sistemi të ri komunikues që do ishte në gjendje që shkenctarët dhe autorët me famë të bashkëbisdedojnë ndërmjet vete duke punuar më mirë se...
 • Google Glass së shpejti me procesor nga Intel

  Bazuar në raportet që vijnë nga The Wall Street Journal, Google do të ndërrojë procesorët e pajisjes Google Glass. Aktualisht, Google Glass bartë çip nga Texas Instrument, por gjenerata tjetër e pajisjes pritet të mbajë një procesor që shpenzon më pak energji nga Intel. E gjithë kjo është në...
 • Microsoft prezanton Surface Pro 3, tableti që do të zëvendësojë laptopët

  Në një eveniment të mbajtur në Nju Jork, Microsoft prezantoi tabletin Surface Pro 3, e cila ka ekran 12 inç me rezolucion 2160 x 1440 piksel. Surface Pro 3 ka procesor të gjeneratës së fundit nga Intel Haswell. Microsoft tha se kjo është pajisja më e hollë që ka...
 • Facebook, Google, Microsoft bashkojnë forcat për parandalimin e ndonjë Heartbleed tjetër

  Kompanitë më të mëdha në botë rreth teknologjisë kanë pranuar të dhurojnë miliona dollarë për themelimin e një grupi që do të përmirësojë sigurinë e protokolleve si OpenSSL, softuerë të cilin  lëshimi i njohur si “Heartbleed” e ka vënë në trazirë së bashku me industritë kompjuterike. Amazon, Cisco Systems,...
 • Intel prezenton procesor me 50 bërthama

  Intel në një konferencë për superkompjuterë SC11 në Seattle prezentoi gjeneratën e ardhëshme të procesorëve për superllogaritje bazuar në arkitekturën e më shum bërthamave të integruar(MIC). Bëhet fjalë për procesor të vogël, të quajtur Knight Corner, e cila me vete pëmban 50 bërthama, duke i dhënë kështu fuqi, që të...
 • Android do të punojë në procesorët Intel

  Intel në konferencën e tij IDF (Intel Developer Forum) njoftuan se në gjysmën e parë të vitit 2012 procesorët të kompanisë Intel, të cilët përdoren në shumicën e rasteve për kompjuterët personal dhe laptopëve, tani do të jenë në dispozicion edhe për Android telefonat e zgjuar dhe kuptohet tabletët....