OS

 • evad3rs tani me “Jailbreak” për iOS7

  iOS 6 Jailbreak ishte njëra nga veglat më të njohura për të fituar kontrollin e pajisjeve nga Apple edhe pse kompania më pas kishte bllokuar të gjitha hapsirat që ka përdorur evasi0n përmes përditësimeve të softuerit. Tani evad3rs ka lëshuar një version të ri të evasi0n-it, përmes të cilit...
 • Google lanson Nexus 5 dhe Android KitKat

  Google lansoi pajisjen e menqur, Nexus 5 së bashku me sistemin operativ Android 4.4 KitKat, në një konferencë të mbajtur në San Franciosko të enjten. Nexus 5 është gjenerata më e re e pajisjve Nexus, e cila ka një ekran 5 inç, është i hollë, ka procesor Snapdragon 800...
 • Apple do lëshojë versionin final të iOS 7 më 5 Shtator?

  Ne jemi afër një muaj pas lansimit që pritet të bëhet për pajisjen iPhone 5S, i cili mendohet se do sjell edhe lëshimin zyrtar të platformës mobile iOS 7. Apple ka sjellur vërtetë disa versione të shpejta të iOS 7 duke arritur deri në versionin e pestë Beta të...
 • Skype mundëson video-thirrje në formatin HD

  Skype lëshoi një përditësim për aplikacionin e tij në iOS, i cili sjell disa përmirësime të rëndësishme si mbështetjen e formatit HD për video-thirrje. Ky funksion punon vetëm në iPad 4. Gjithashtu është edhe një arsyje tjetër për të  shkarkuar këtë përditësim pasi që Skype në versionin 4.1 sjell...
 • Apple do të lansojë iPhone 5S më 10 Shtator?

  Apple thuhet se do zbulojë gjeneratën e ardhshme të iPhone-it në një eveniment të veqantë. Nga raportet që kemi marrur deri tani, Apple është duke planifikuar që më 10 Shtator do zbulojë pajisjen e ardhshme. Thashethemet kanë të bëjnë me modelin i cili pritet se do vijë, pra iPhone...
 • Apple sjell versionin e pestë Beta të iOS 7

  Vetëm një javë pas lëshimit të versionit të katërt Beta të iOS7, Apple ka dërguar versionin e pestë të iOS7 për zhvilluesit. Versioni Beta i katërt i iOS7 kishte një përditësim të vogël në ndërfaqen e cila kishte pasuar disa ndryshime, por kjo e bëri këtë version më të...
 • Jelly Bean vazhdon ende rritjen e epërsisë

  Jelly Bean ka vazhduar ende të rritë pjesmarrjen si versioni më i instaluar në Android pas marrjes së vendit të parë në muajin e kaluar. Dje Google lëshoi listën duke paraqitur të dhënat rreth instalimeve mujore sa i përket instalimeve të versioneve nga Android. Ato tregojnë se Jelly Bean...
 • Motorola Moto X lansohet në SHBA

  Motorola ka lansuar Moto X, një pajisje e mençur vetëm në amerikë e cila ka për qëllim t`ju ofrojë klientve një nivel ende të paparë kur bëhet fjala për pajisje telefonike. Moto X është e para pajisje e mençur që përfaqson mardhënien mes Google-së dhe Motorola-së, që do të...
 • BlackBerry Messenger Beta në dispozicion për Android dhe iOS

  E parashikuar edhe më parë, BlackBerry Messenger, tani zyrtarisht është në versionin Beta edhe në Android dhe iOS, njoftoi shefi i BlackBerry Thorsten Heins. Kjo platformë paraprake nga ky aplikacion është në dispozicion tek një numër zhvilluesish dhe përdoruesit e versionit Beta mund të testojnë aplikacionin në pajisjet e...