toshiba

 • Teknologjia NAND së shpejti sjell disqet SSD me 10TB

  Duke iu falënderuar një njoftimi nga Toshiba dhe Intel, disqet SSD dhe pajisjet e tjera memorizuese së shpejti do të rriten dukshëm për nga sasia dhe zvogëlohen për nga çmimi. Të dy kompanitë kanë zbuluar memori çipin “3D NAND” i cili është i krijuar me shtresa për të bartur...
 • Toshiba sjell tri kamera të reja për telefonat Project Ara

  Kompania Toshiba, e cila është në partneritet me gjigandin kërkimor Google në projektin për telefonat e mençur modular, së fundmi ka prezantuar kamerat e reja modulare për prototipin e fundit nga Project Ara. Këto kamera ofrojnë 5 megapiksel për pjesën frontale të pajisjes, ndërsa 13 megapiksel për pjesën prapa....
 • NSA spiunon edhe Hard Disqet tona personale

  Agjencia e Sigurisë Kombëtare në SHBA (NSA), fsheh softuer sekret në hard disqet të instaluara në miliona kompjuterë. Më të prekur nga ky softuer i cili ka për detyrë spiunimin e tyre janë kompanitë Western Digital, Seagate dhe Toshiba, por edhe prodhuesit tjerë të HDD-ve, thonë ekspertët nga Kaspersky...
 • Kingston sjell karta me shpejtësi dhe kapacitet të lartë

    Korporata amerikane, Kingston prezantoi kartat e reja SD dhe microSD të cilat ofrojnë shpejtësi jashtëzakonisht të madhe – Ultra High Speed. Këto karta kanë aftësi të lexojnë me shpejtësi 90MB/s dhe të shkruajnë me shpejtësi 45MB/s për aq kohë sa pajisja që ndodhet karta mund të përballojë këtë...
 • Toshiba lanson 5TB HDD me shpejtësi 7200 RMP

  Toshiba zyrtarisht ka lansuar HDD-në 5TB me shpejtësi 7200rpm. I dizajnuar për serverë të rangut mesatar, Toshiba ka sjellur serinë MG04 të disqeve me 1TB, 2TB, 3TB, 4TB dhe 5TB. Seria MG04 e këtyre hard disqeve vjen me shpejtësi 7200rpm dhe 64MB ose 128MB depo të fshehtë. Natyrisht, që ...
 • Top 10 pajisjet e CES 2012

  1. LG dhe Samsung 55” OLED TV 2. HP ENVY 14 Spectre 3. Dell XPS 13 4. Toshiba Excite X10 Super Thin Tablet 5. Handycam HDR-PJ760v with Balanced Optical SteadyShot and Projector 6. Sony Xperia S 7. Lenovo K800 smartphone 8. RAZER Project Fiona prototype 9. TelyHD 10. B&O...
 • 10 paisjet më të mira për 2010, sipas magazinës Time.

  Magazina Time publikoi listën e 10 paisjeve më të mira për vitin 2010. Në vendin e parë është iPad i cili dhe ishte një prej arsyeve për cka Financial Times të vlerson ose shpall Stiv Xhobs si vizioner i vitit. Pas iPad vjen Samsung Galaxy S, kurse vendin e...