YouTube tani edhe në gjuhën shqipe

YouTube tani edhe në gjuhën Shqipe

Zhvilluesit e uebfaqes për video YouTube janë duke bërë të pamundurën për të sjellur tek të gjithë përdoruesit gjuhën e tyre në uebfaqe. Uebfaqja nga Google ka qenë gjithmonë poliglote, por tani gjigandi kërkimor ka shtuar edhe 15 gjuhë të tjera, duke sjellur në total 76 gjuhë në dispozicion për mbështetje. Kjo mbulon gjuhët amtare të 95 % e përdoruesve të internetit, të paktën kështu deklaron YouTube, transmeton ITshqip.com.

Për të qenë më i saktë, këto 76 opsione janë vetëm për shfletim të faqes, duke përkthyer tekstet, butonat dhe lidhjet e uebfaqes. Përveç gjuhës shqipe, YouTube tani mbështet edhe 14 gjuhë të tjera:

Azerbaijani – Azərbaycan (az), Armenian – Հայերեն (hy) , Georgian – ქართული (ka) , Kazakh – Қазақ Тілі (kk) , Khmer – ខ្មែរ (km), Kirghiz – Кыргызча (ky), Lao – ລາວ (lo), Macedonian – Македонски (mk), Mongolian – Монгол (mn), Myanmar (Burmese) – ဗမာ (my), Nepali – नेपाली (ne), Punjabi – ਪੰਜਾਬੀ (pa), Sinhala – සිංහල (si), Albanian – Shqip (sq), Uzbek – OʻZbekcha (uz) /ITshqip/

CategoriesTags

Related Posts

 • Po Adsense a e dini kur do pranohet?!

  • icylove

   Besoj se do na njoftoje iTshqip per kete ndryshim. Vendi jone konsiderohet si vend ne Zhvillim e siper, por akoma jemi mbrapa persa i perket teknologjise dhe Marketingut Online. Ngaqe me pak se 1% e te gjithe popullsise Shqiptare ashtu dhe ajo e Kosoves bejne blerje online me CreditCard.
   Mendimi im!
   Te Pershendes mik