Zbulohet “internet sulmi më i madh” kundër Francës!

Hakerët duke përdorur phishing teknikat arritën të depërtojnë në 150 kompjuterë të Ministrisë së Finansave të Francës, dhe të vjedhin dokumente lidhur me G-20 organizatën, mbledhje e cila këtë...

Hakerët duke përdorur phishing teknikat arritën të depërtojnë në 150 kompjuterë të Ministrisë së Finansave të Francës, dhe të vjedhin dokumente lidhur me G-20 organizatën, mbledhje e cila këtë vit do të mbahet në Paris. Sulme të ngjajshme ishin takuar edhe në Ministrinë e Finansave të Kanadës, në janarë, kurse Kanada ishte i mysafir i takimit të kaluar të mbledhjes G-20.

Sulmuesit kishin thyer ministrinë franceze duke ju dërguar imellave punonjësve me trojan të ngjitur në dosje .pdf. Interesante është ajo që imellat me kujdes ishin targetuar deri tek individë specifik të ministrisë.

Sulmi, i cili ishte zbuluar para 2 muajve, është shpjeguar nga drejtori i agjencisë franceze për internet siguri ANSII, Patrik Peluks, si “profesional, i vendosur i organizuar”, dhe “spiunazhë e pastërt… një prej sulmeve më të rëndësishme, ndoshta edhe më i rëndësishëm deri më tani në administratën tonë.”

Eshtë zbuluar, se ka pasur përpjekje për të depërtuar edhe në kompjuterët e kabinetit të presidentit Nikola Sarkozi, kryeministrit Fransoa Filon dhe Ministrisë për Punë të Jashtme.

Sulmuesit nuk janë të njohur, por ne e dimë se informacionet e vjedhura nga ministria franceze janë dërguar deri tek serverët në Kinë. Megjithatë, ajo mund të përdoret për tu fshehur gjurmët e vërteta të sulmuesve. Përndryshe, Kina është pjesë e organizatës G-20.

Franca do të arnojë mbi 10.000 kompjuterë me qëllim që të parandalojë sulme të ardhëshme./itshqip.com

Categories
Lajme

Albo eshte autor në Itshqip.com, i cili në kohën e lirë preferon të shkruaj, është një person i apasionuar pas Teknologjisë dhe Informatikës. Më shum është i përkushtuar për Sigurin në Internet, më saktësisht sigurinë në faqet e internetit dhe softuerëve.
7 Comments on this post.
 • Rilind
  8 March 2011 at 16:41
  Leave a Reply

  Haha Franca shume dobet sa i perket sektorit te informatikes..hackerat paskan mundur te depertojne vetem me phishing..

 • xheki
  8 March 2011 at 16:55
  Leave a Reply

  valla hallall skisha desht ma shum ne jet se me dit me hacku edhe me tjav lujt dove qe po menoj se zot jan ba.flm per ket info khg

 • Ardit
  8 March 2011 at 19:08
  Leave a Reply

  Kaskan futur ne panik francen koxha shum.

  Shpresoj te mos perseritet me kjo gje dhe InshAllah kan sukses eme keta 10.000 kompjuteret e rinj.

 • E71
  8 March 2011 at 19:32
  Leave a Reply

  Hhahaha me phishing ncncn turp per njerzit qe punojn ne at sektor .

 • Lorenc-Ubuntu-Linux
  8 March 2011 at 19:48
  Leave a Reply

  E gabuar pse veprojne Hackersat ne kete menyre eshte dicka e gabuar ne vend te hapin kudo Linux ata shkaterrojne dhe merren me pislliqe po fati i tyre qe nuk jane kapur

 • RetnOHacK
  16 March 2011 at 07:00
  Leave a Reply

  HAHAAHA weq me pishing brawo :D Franca soo kerkah hiq

 • PrincipaT
  21 March 2011 at 11:12
  Leave a Reply

  eshte per tu ardhur turp atyre qe punojn ne ate sektor me phishing kan arrit hackeret te hyn .

 • Leave a Reply

  *

  *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  RELATED BY