Arsim Namani

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : <b><a href="https://www.facebook.com/arsimnamani">Facebook</a> | <a href="https://twitter.com/ArsimNamani">Twitter</a></b>
 • SDD disku i parë në botë me 6TB

  Nëse dëshironi hapësirë të madhe për akumulimin e të dhënave brenda kompjuterit apo laptopit, atëherë hard disqet janë një zgjedhje e mirë. Disqet me 6TB tani janë të zakonshëm, po ashtu edhe disqet me 8TB madje edhe 10TB kanë filluar të bëhen të përditshëm. Megjithatë, kur është fjala për...
 • Të rinjtë shqiptarë pranë fitores së garës nga NASA, votoni që të arrihet kjo fitore

  I përzgjedhur nga juria e NASA-së, ekipi nga Kosova, NatEV Explorer, vazhdon ende të qëndrojë në vendin e parë në garën prestigjioze për projektin më të mirë. Ky projekt, i cili vlerësohet me vota, është përzgjedhur nga NASA ndaj 350 projekteve të tjera nga 133 shtete të ndryshme. Për...
 • YouTube tani edhe në gjuhën shqipe

  Zhvilluesit e uebfaqes për video YouTube janë duke bërë të pamundurën për të sjellur tek të gjithë përdoruesit gjuhën e tyre në uebfaqe. Uebfaqja nga Google ka qenë gjithmonë poliglote, por tani gjigandi kërkimor ka shtuar edhe 15 gjuhë të tjera, duke sjellur në total 76 gjuhë në dispozicion...
 • Apple Watch tani në dispozicion për para-porosi

  Apple Watch është në dispozicion tani për para-porosi në uebfaqen Apple Store. Aktualisht, kjo është mënyra e vetme për të porositur orën nga Apple, e cila do të fillojë të dërgohet më 24 Prill. Që nga tani, ju mund të shikoni dhe kontrolloni këtë orë tek ndonjë person që...
 • Filmat ‘4D’ sjellin shiun dhe borën në kinema

  Shumica  e njerëzve do e konsideronin shikimin e filmave si një mënyrë për të mënjanuar motin me shi, por nëse shkoni në kinema 4DX atëherë së bashku me ju do të jenë edhe shiu me borën. Kinematë “4D”, që së pari zënë vend në brigjet amerikane në vitin e...
 • Samsung Galaxy S6 dhe S6 Edge fillojë shitjet në SHBA

  Galaxy S6 dhe S6 Edge, telefonat më të mirë deri tani nga Samsung, kanë filluar shitjet nga transportuesit e Shteteve të Bashkuara. Me një xham të hollë, metal të bukur, performancë të fuqishme, ekran QuadHD dhe kamerë 16 megapiksel, Galaxy S6 dhe S6 Edge janë telefonat më të mirë...
 • Xiaomi thyen rekord, shet 2.11 milionë telefona brenda 24 orëve

  Xiaomi, kompania kineze për telefona e njohur për kopjimin e dizajnit të pajisjes iPhone, ka vendosur një rekord të ri në librin e Ginisit për shitje madhështore të telefonave brenda një dite. Kompania njoftoi gjatë një evenimenti se ka shitur 2.11 milionë telefona brenda 24 orëve, duke përfituar 355...
 • Zbulohet data e publikimit të video lojës ‘Call Of Duty: Black Ops III’ (Video)

  Versioni i ardhshëm i video lojës Call of Duty, për të cilin në mënyrë të sigurt mund të themi se quhet Call Of Duty: Black Ops III, do të zbulohet më 26 Prill. Kjo datë është zbuluar nga një pamje e shkurtër e publikuar në YouTube, që përmban një...
 • Tesco dërgon një Galaxy S6 në hapësirë për të festuar lansimin

  Tesco ishte i etur për të shënuar lansimin e pajisjes Samsung Galaxy S6 me një goditje sa më të fortë, dhe për këtë ka dërguar një njësi të pajisjes në hapësirë. I lidhur në një balonë speciale, telefoni është shoqëruar nga tri kamera GoPro për të monitoruar çdo lëvizje....