Arsim Namani

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : <b><a href="https://www.facebook.com/arsimnamani">Facebook</a> | <a href="https://twitter.com/ArsimNamani">Twitter</a></b>
 • Rrëzohet rrjeti mediatik “TV5Monde” nga hakerët ‘pro’ ISIS

  Një stacion televiziv francez është raportuar se është hakuar nga hakerët ‘pro’ ISIS duke lënë jashtë linjave transmetimin për tri orë . Faqja në rrjetin social Facebook dhe uebfaqja e televizionit TV5Monde është hakuar gjithashtu, për të cilat Yves Bigot, drejtori i përgjithshëm i rrjetit të televizionit, ka thënë...
 • Facebook lanson shërbimin Messenger edhe në ueb

  Rrjeti social Facebook ka lansuar shërbimin Messenger tani edhe në ueb. Kjo tashmë është e mundur përmes faqes Messenger.com, ku ju mund ta përdorni atë vetëm nga faqja kryesore e Facebook-it. Kompania ka thënë  se kjo nuk do të thotë që shërbimi për bashkëbisedim është larguar nga faqja kryesore...
 • Samsung pret rekord në shitje të Galaxy S6 dhe S6 Edge

  Megjithëse Samsung Galaxy S6 dhe S6 Edge nuk janë lëshuar ende zyrtarisht, duket që kompania është tashmë duke pritur rekord në shitje për serinë e re të pajisjeve. Qysh pas zbulimit të Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge që Samsung bëri një muaj më parë, një numër i madh...
 • Aplikacionet më të mira për të mësuar fëmijët kodim

  Ndryshe nga artikulli i mëparshëm rreth faqeve më të mira për të mësuar kodim online, tani sjellim aplikacionet më të mira për të mësuar kodim fëmijët. Nëse keni ndonjë fëmijë në familje atëherë ju duhet padyshim të shkarkoni aplikacionin Tynker (Android/iOS) apo aplikacionin Hopscotch për iPad në mënyrë për...
 • Tastierat kompjuterike mund të zbulojnë sëmundjen e Parkinson-it (Video)

  Është vërtetë vështirë të identifikohet sëmundja e Parkinson-it në fazat e hershme pasi që nuk ka ndonjë laborator testues për t’i diagnostikuar simptomat e tij delikate. Një grup hulumtues nga MIT besojnë që përgjigjja qëndron në diçka që thuajse të gjithë e përdorim: tastiera kompjuterike. Ata kohëve të fundit...
 • Loja DuckTales vjen në Google Play Store

  Nëse keni poseduar më parë një konsolë nga NES, padyshim që jeni kënaqur duke luajtur video lojën DuckTales. Tani, Disney ka sjellur një version të përpunuar të video lojës, të cilën tani mund të gjeni të listuar në dyqanin Google Play Store. Për vetëm 9.99 dollarë ju mund të...
 • Microsoft feston 40 vjetorin

    Ndoshta duket e vështirë për tu besuar por gjigandi Microsoft ka mbushur sot 40 vite. Kjo e shtunë shënon 40 vjetorin e krijimit të gjigandit softuerik nga Bill Gates dhe Paul Allen më 1975. Për të festuar këtë ndodhi, Gates ka dërguar një letër punëtorëve të tij të...
 • Google: Android është i sigurt

  Gjigandi kërkimor Google ka lëshuar statistikat për siguri të platformës Android. Ky raport zbulon se sa shumë është duke punuar Google për të mbajtur sistemin operativ Android të sigurt. Bazuar në këtë raport, Google Play kryen 200 milionë skanime sigurie në pajisje çdo ditë. Google ka thënë se gjatë...
 • Ja se si hakerët fshinin videot nga YouTube për vetëm një klik (Video)

    Një hulumtues sigurie ka zbuluar një të metë të thjeshtë në YouTube, por që mund të shfrytëzohet nga kushdo për të rrëzuar videot e kanaleve të famshme. Kamil Hismatullin, një hulumtues i organeve ruse, ka gjetur një mënyrë që i lejonte të fshijë çdo video që dëshironte nga...