Arsim Namani

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : <b><a href="https://www.facebook.com/arsimnamani">Facebook</a> | <a href="https://twitter.com/ArsimNamani">Twitter</a></b>
 • Comcast do të ofrojë internet me 2Gbps në Atlanta

  Comcast ka njoftuar sot se do të fillojë të ofrojë Gigabit Pro, një shërbim interneti që sjell 2 gigabit për sekond (Gbps) në Atlanta duke filluar nga muaji i ardhshëm. Kjo shpejtësi e ‘çmendur’ është dy herë më e shpejtë se Google Fiber, por ashtu si ky i fundit,...
 • Office Lens shndërron telefonin tuaj në skaner(Video)

  Sigurisht që të gjithë përdorim e-mail adresa për të dërguar dosje të ndryshme miqve tanë, por çfarë të bëjmë nëse kemi mijëra dokumente mbi tavolinë të akumuluara në diçka që quhet “letër”? Nëse jeni përdorues i platformave Windows Phone, Android dhe iOS, aplikacioni Office Lens do jetë pjesë e dyqaneve...
 • Veturat në Brazil së shpejti me sistemin Android Auto

  Sistemi për vetura nga Google, Android Auto do të jetë në dispozicion për konsumatorët brazilian në gjysmën e dytë të vitit 2015. Daniel Holle, menaxheri i produkteve Android Auto, ka thënë për një gazetë braziliane që lansimi është planifikuar të ndodhë vonë gjatë këtij viti, ndonëse tani nuk mund...
 • Samsung mbush plotë aeroplanët me Galaxy S6 për në SHBA

    Derisa Samsung nuk është duke zbuluar ende numrin e para porosive për pajisjet Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge, një gjë është e sigurt, kërkesat janë madhështore. Shifrat duket të jenë aq të larta sa që kanë detyruar kompaninë Samsung të ngarkojë pajisjet e lartpërmendura në disa aeroplanë...
 • Ja si i rezistojnë torturave brutale telefonat nga Oppo(Video)

    Jeni kënaqur duke i shikuar videot testuese të Galaxy S6  Edge të publikuara nga Samsung? Sigurisht që po, por krijuesi i telefonave kinez Oppo duket qartë se nuk ka ndërmend të ia lëshojë rrugën gjigandit Samsung. Videot zyrtare të publikuara nga Oppo shfaqin mënyrën se si kompania kineze...
 • Tesla do të zbulojë diçka të re në muajin e ardhshëm

  Duket që Tesla kësaj radhe është duke punuar në diçka ndryshe nga veturat elektrike. Bazuar në një post nga drejtori ekzekutiv i kompanisë, Elon Musk, një linjë e re e produkteve, duke mos përfshirë veturat, do to zbulohet më 30 Prill nga studio e kompanisë. Gjatë një thirrje për...
 • Oculus VR provohet nga shqiptari Action Bronson për të shikuar video pornografike (Video +18)

  Përveç përdorimit të zakonshëm në video lojëra, pajisja teknologjike nga kompania Oculus që shfaq realitetin në mënyrë virtuale ka filluar të përdoret edhe për qëllime të tjera. Reperët me famë botërore si A$AP Ferg, Fetty Wap dhe disa artistë të tjerë, përfshirë edhe reperin shqiptarë Action Bronson kanë provuar...
 • Koreja Jugore ka internetin më të shpejtë në botë

  Shpejtësia kabllore rreth botës është rritur për 20% vit pas viti, ndërkohë që trafiku i të dhënave mobile është rritur për 54% vetëm brenda vitit të kaluar, raporton Akamai, një ofrues interneti me bazë në Shtetet e Bashkuara. Akamai ka publikuar një raport me shifrat e fundit të internetit,...
 • Halo 5 vjen në Xbox One më 27 Tetor

  Halo 5 është loja e radhës që do të lansohet në Xbox One. Për arritjen e kësaj loje të shumë pritur, Microsoft njoftoi në llogarinë zyrtare të lojës tek rrjeti social Twitter. Microsoft gjithashtu lëshoi një paraqitje të shkurtër të video lojës në YouTube ku shfaqet shefi kryesor duke...