Kujtim L.

Kujtimi është autor në itshqip.com, i cili kohën e lirë e shfrytëzon për të shkruar. Është punëtor në mërgim, entuziast i Teknologjisë dhe Informatikës.
 • AMD lanson kartelën grafike FirePro (video)

  AMD këto ditë i shtoi familjes së saj të kartelave grafike katër kartela të reja FirePro, që ofrojnë fuqi kompjutimi grafik deri në katër teraflop. Ky tipar mund të gjendet në W9000 e re të kësaj kompanie, që ka aftësinë prej katër TFLOP saktësie primare dhe një TFLOP saktësie...
 • Si planifikon Microsoft të mësoj botën të përdor Windows 8

  Microsoft njoftoi se Windows 8 është lëshuar në prodhim më herët këtë javë, por derisa përdoruesit po presin publikimin më 15 Gusht, një postues blogu ka arritur të instaloj dhe të dokumentoj një tutorial për Metro Start Screen të ri. Në versionin e fundit që u dërgohet prodhuesve të...
 • Microsoft përfundoi zhvillimin e Windows 8 dhe…

  Microsoft ka njoftuar se zhvillimi i Windows 8 tanimë ka përfunduar. Kodi përfundimtar i versionit për prodhim (Release to Manufacturing – RTM) tani do t’u dërgohet hardware partnerëve të kompanisë brenda këtyre ditëve që të fusin sistemin e ri operativ në PC dhe tabletë që duhet të jenë në...
 • Çmimi i Lenovo ThinkPad X1 Carbon është parë në Hong Kong

  Në muajin Maj, Lenovo kishte vënë para nesh ThinkPad X1 Carbon pa përmendur fare se çfarë çmimi do të mund të ketë laptopi i tyre ultra i lehtë. Tani, kompania nuk ngurron të reklamoj me të madhe në një afishe promocionale për fillim të vitit shkollor në Hong Kong....
 • TshirtOS kyçet në rrjet, programohet, 100 përqind pambuk (video)

  Një monitor LED, kamerë, mikrofon, zmadhues dhe një akselerometër, të gjitha të paketuara në një bluzë me mëngë të shkurtëra dhe të kontrolluara përmes telefonit tuaj të zgjuar? Ky është koncepti pas TshirtOS, një platformë që vishet për “vetëshprehje” që aktualisht ekziston vetëm si prototip. Ajo mund të tregoj...
 • FDA aprovon e-hapat për monitorimin e dozave nga Proteus Digital Health

  Një sensor nuk tingëllon si ndonjë gjë aq e shijshme sa për t’u gëlltitur, por mbase kjo së shpejti do të jetë mu ajo që mjeku do t’u përshkruaj. Një mikroçipi të vogël i cili aktivizohet në kontakt me thartësirën e lukthit, së voni i është dhënë drita e...
 • Aksionet e Android në SH.B.A. bien gjatë tremujorit të dytë

  Android definitivisht është duke u ngjitur më lartë në skenën botërore. Por mund të befasoheni me nivelin e suksesit që po përjeton në SH.B.A.,sepse është në rënie, sipas vlerësimeve të Strategy Analytics. Që nga tremujori i dytë, aksionet e Google në treg kanë rënë nga 60.6 përqind sa ishin...
 • Facebook merr mësim nga Google+

  Facebook ka ofruar mënyra të ndryshme të ndarjes së fotove me të tjerët që nga hapja e faqes së vet, por përderisa disa nga funksionet janë shtuar gjatë viteve, si etiketimi dhe shkarkimi, formatimi i imazheve ka mbetur i pandryshuar deri sot. Facebook ka njoftuar se do të aplikoj...
 • Apple ka kopjuar Sony?

  Procesverbali nga seancat gjyqësore zbulon se Apple ka kopjuar Sony. Nuk dihet se çka tjetër do të shohim kur më në fund javën e ardhshme të filloj gjykimi i madh Apple vs. Samsung në Gjykatën federale në San Jose, por sot doli në shesh një varg dokumentesh të reja...