• iOS mposhtë Android-in në SHBA

  Bazuar në analistët tek Kantar Worldpanel ComTech, platforma iOS ka marrur rolin e udhëheqësit nga Android në tregun e telefonave të mençur në SHBA brenda tremujorit të fundit të vitit 2014. Apple ka arritur të shes më shumë pajisje me iOS sesa të gjithë krijuesit e telefonave të mençur...
 • 5 milionë telefona Android janë të infektuar

  Një post i bërë kohëve të fundit në forumin e programit kundër viruseve Avast zbulon që aplikacionet nga Play Store nuk janë të sigurta ashtu siç ne kemi menduar, të paktën jo për tani. Ky post tregon për tri aplikacione, të cilat shkarkojnë automatikisht materiale reklamuese, që kanë arritur...
 • iOS 8 tashmë gjendet në 72% të pajisjeve nga Apple

  Shifrat për shpërndarje të iOS sistemeve operative vazhdojnë të jenë ende në favor të platformës iOS 8 me 72% të pajisje nga Apple, transmeton itShqip. Këto informata janë të bazuara nga statistikat për qasje në App Store deri më 2 Shkurt. Platforma iOS 7 posedon 25% të pajisje me...
 • Lollipop tani me 1.6% të pajisjeve me Android

  Shifrat e fundit për shpërndarje të platformës mobile Android tashmë janë publikuar dhe dallimi më i madh ndaj muajve të kaluar është tek Android Lollipop që tani ka arritur të mbledh mjaft përdorues sa për të qenë pjesë në tabelë, duke arritur kështu 1.6% të pajisjeve me Android. Si...
 • Programet më të mira për mbrojtje nga viruset

  Nëse llogarisni programet kundër viruseve të ndryshme që ofrojnë kompani të vogla apo ato të mëdha, atëherë keni një numër të madh alternativash, por cilin program duhet ta zgjidhni për ta mbrojtur kompjuterin tuaj?  Nëse fjala do ishte për të zgjedhur veturën që duhet blerë atëherë zgjedhjen do ta...
 • Google Play tani ka më shumë aplikacione se App Store

    Numri i aplikacioneve në Google Play Store u rrit më shumë se 50%, duke mposhtur edhe dyqanin e kompanisë Apple, App Store, për herë të parë. Shifrat e fundit vijnë nga appFigures, një shërbim që monitoron të dhënat e mijëra aplikacioneve që përdoren në platforma mobile. Sipas këtij...
 • Dizajno telefonin tuaj modular me aplikacionin Project Ara

  Dje ne ju prezantuam pajisjen e parë modulare nga Project Ara, Spiral 2 që do të ofrohet tek konsumatorët në Puerto Rico. Me një numër të madh modulesh, blerësit e pajisjes Spiral 2 do të kenë nevojë për ndihmë në dizajnimin e pajisjes së tyre, dhe për këtë Google...
 • Google Translate tani përkthen fjalët në kohë reale

  Google ka përditësuar aplikacionin Translate, dhe ashtu siç ishte përfolur, versioni i ri përfshin njohjen automatike të gjuhës gjatë bashkëbisedimeve, kështu që bashkëbisedimi i dy njerëzve që nuk flasin të njëjtën gjuhë tani është i mundshëm me Google Translate. Pasi të përzgjidhni gjuhët që janë duke folur, Google Translate...
 • Google lanson aplikacionin Chrome Remote Desktop në iOS

  Kontrollimi i kompjuterit tuaj me një iPhone është bërë edhe më i lehtë. Google sapo ka lansuar një version të iOS-it për aplikacionin Chrome Remote Desktop, që iu lejon përdoruesve të kenë qasje në kompjuterët e tyre përmes iPhone-it. Kyçuni me llogarinë tuaj në Google për të shikuar kompjuterët...