• VEVO drejtë shndërrimit në një kanal televiziv

  Vevo dëshiron të bëhet MTV-ja e ardhshme, dhe lansimi i aplikacionit për Apple TV është hapi i parë në këtë drejtim. Vevo duket se dëshiron të jetë MTV-ja e ardhshme ngase ka lansuar aplikacionin për Apple TV. Vevo gjithashtu ka lansuar edhe aplikacionin për Android. Shumica prej njerëzve e...
 • Siguria në ueb faqet kineze shumë e dobët

  Më tepër se 40 përqind e ueb faqeve kineze kanë lëshime të sigurisë të cilat ju mundësojnë hakerëve të vjedhin të dhëna personale nga ato ueb faqe. Mbi 1 milion lëshime të sigurisë janë gjetur në ueb faqe gjatë vitit 2015 nga Qihoo 360, një kompani kineze nga fusha e sigurisë...
 • Hakerët ofrojnë mito deri në 20 mijë euro për punëtorët e Apple

  Një punonjës i pakënaqur mund të kthehet në një makth për ju dhe kompaninë tuaj. Në ditët e sotme, instalimi i një antivirusi apo ndonjë aplikacioni tjetër të sigurisë duket se do të jenë të pamjaftueshme për të ruajtur të dhënat e kompanisë tuaj. Çfarë do të bënit nëse...
 • ISIS ndërron strategji, nuk e përdorin më Telegram-in

  Kalifati Kibernetik (CyberCaliphate), pjesë përbërëse e Shtetit Islamik është në kërkim të një platforme të re për dërgimin e mesazheve, për të komunikuar me përkrahësit, ndjekësit apo anëtarët e vet. Deri më tani Telegram ka qenë platforma e mesazheve që përdorej nga ISIS-i për të shpërndarë propagandën e tij,...
 • YouTube tani edhe në gjuhën shqipe

  Zhvilluesit e uebfaqes për video YouTube janë duke bërë të pamundurën për të sjellur tek të gjithë përdoruesit gjuhën e tyre në uebfaqe. Uebfaqja nga Google ka qenë gjithmonë poliglote, por tani gjigandi kërkimor ka shtuar edhe 15 gjuhë të tjera, duke sjellur në total 76 gjuhë në dispozicion...
 • Rrëzohet rrjeti mediatik “TV5Monde” nga hakerët ‘pro’ ISIS

  Një stacion televiziv francez është raportuar se është hakuar nga hakerët ‘pro’ ISIS duke lënë jashtë linjave transmetimin për tri orë . Faqja në rrjetin social Facebook dhe uebfaqja e televizionit TV5Monde është hakuar gjithashtu, për të cilat Yves Bigot, drejtori i përgjithshëm i rrjetit të televizionit, ka thënë...
 • Facebook lanson shërbimin Messenger edhe në ueb

  Rrjeti social Facebook ka lansuar shërbimin Messenger tani edhe në ueb. Kjo tashmë është e mundur përmes faqes Messenger.com, ku ju mund ta përdorni atë vetëm nga faqja kryesore e Facebook-it. Kompania ka thënë  se kjo nuk do të thotë që shërbimi për bashkëbisedim është larguar nga faqja kryesore...
 • Ja se si hakerët fshinin videot nga YouTube për vetëm një klik (Video)

    Një hulumtues sigurie ka zbuluar një të metë të thjeshtë në YouTube, por që mund të shfrytëzohet nga kushdo për të rrëzuar videot e kanaleve të famshme. Kamil Hismatullin, një hulumtues i organeve ruse, ka gjetur një mënyrë që i lejonte të fshijë çdo video që dëshironte nga...
 • Facebook gjatë verës do të testojë dronin e internetit

  Facebook njoftoi gjatë Konferencës F8 se po krijon dronë, satelitë dhe laserë në laboratorin e saj për të shpërndarë internetin në të gjithë botën. Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, prezantoi dronët “Aquila”, të cilët funksionojnë me energji diellore. Kompania do të testojë këta dronë gjatë verës. Droni do...