Kina bllokon Windows 8, vazhdon blerjen e Windows 7

Kina ka bllokuar qeveritë e saj për të përdorur Windows 8 pasi Microsoft vendosi të ndalojë mbështetjen e sistemit operativ 13 vjeqar-Windows XP. Autoritet kineze ka bllokuar Windows 8...

Kina bllokon Windows 8, vazhdon blerjen e Windows 7
Kina ka bllokuar qeveritë e saj për të përdorur Windows 8 pasi Microsoft vendosi të ndalojë mbështetjen e sistemit operativ 13 vjeqar-Windows XP.

Autoritet kineze ka bllokuar Windows 8 në kompjuterët e qeverisë duke shprehur ” shqetësime për sigurinë”.

Sidoqoftë, mendohet se bllokimi ka për qëllim ndëshkimin e kompanisë Microsoft për refuzimin që bëri në vazhdimin e mbështetjesë së Windows XP-së në Kinë.

Aktualisht, më shumë se 70 përqind e kompjuterëve të qeverisë kineze pretendohet se përdorin sistemin operativ Windows XP.

Microsoft tha se ishte i suprizuar nga kjo, por njëkohësisht deklaroi se do të vazhdojë të shes Windows 7 në qeveritë kineze derisa situata të zgjidhet./itShqip

Categories
Lajme

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : Facebook | Twitter
No Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RELATED BY