4k

 • HP prezanton monitora të lakuar me kualitet 5K

  Përveç prezantimit të ekraneve që mundësojnë shfaqjen e realitetit virtualisht, HP ka sjellur edhe monitora të lakuar me kualitet 4K, madje edhe minitor 5K. Ashtu si LG, HP është duke u zhytur në ekranet e lakuara duke sjellur dy modele, njëri me 27 inç dhe tjetri me 34 inç....
 • Sony zbulon kamerë me kualitet 4K për të kapur video sportive

  Sony ka prezantuar kamerën e parë sportive 4K, FDR-X100V, që iu lejon përdoruesve të regjistrojnë pamje në rezolucion të plotë 4K. Kamera që do të debutohet në muajin Mars me çmim prej 500 dollarëve mund të regjistrojë video me një rezolucion prej 3,840 x 2,160 piksela dhe vjen me...
 • Sony lanson modelin A7S, kamerë që incizion video 4K

  Pas lansimit të modelit A7 dhe A7R, Sony sjell edhe një antarë të ri të kësaj serie të kamerave, Sony A7S. Shkronja ‘S’ në këtë pajisje ka të bëjë me ‘ndjeshmërinë’, që do të thotë se kjo kamerë do zgjedh të gjitha problemet që ju mund të keni gjatë...
 • Dallimi ndërmjet videove 4K dhe HD

  Janë bërë shumë biseda dhe shumë polemika rreth televizorëve dhe kamerave 4K, por të vërtetën mund ta shikoni në video më lartë ku janë treguar dallimet ndërmjet kualitetit të videove 4K dhe HD. Edhe pse ju do shikoni videon në YouTube dhe jo në ndonjë ekran 4K, ndryshimet vizuale...
 • Oppo prezanton pajisje telefonike me perfomanca të “çmendura”

  Nëse ende keni nevojë për piksela në foto atëherë Oppa ka krijuar një telefon të mençur i cili ofron mjaftueshëm. Pajisja telefonike e mençur kineze ka shpalosur pajisjen Find 7, një telefon që shkrep foto deri në 50 mega-piksel. Përveq kësaj, ekrani i tij mbështet jo më pak se...
 • Toshiba lanson 5TB HDD me shpejtësi 7200 RMP

  Toshiba zyrtarisht ka lansuar HDD-në 5TB me shpejtësi 7200rpm. I dizajnuar për serverë të rangut mesatar, Toshiba ka sjellur serinë MG04 të disqeve me 1TB, 2TB, 3TB, 4TB dhe 5TB. Seria MG04 e këtyre hard disqeve vjen me shpejtësi 7200rpm dhe 64MB ose 128MB depo të fshehtë. Natyrisht, që ...