android

 • PowerOffHijack.A, virusi që iu përgjon edhe pasi të fikni telefonin tuaj

  Një virus i veçantë në platformën mobile Android mund të bëjë thirrje apo të shkrep foto edhe pasi ju të fikni pajisjen tuaj, shkruan kompania hulumtuese AVG. Për të arritur këtë, ky virus rrëmben procesin për fikje tek telefonat duke e bërë pajisjen tuaj me Android të shtiret sikur...
 • Samsung blen shërbimin LoopPay

  Kompania nga Korea Jugore- Samsung sapo ka bërë një lëvizje të madhe duke blerë kështu platformën për pagesa mobile LoopPay. Kushtet e marrëveshjes nuk janë mbyllur ende, por në një deklaratë Samsung tha që të dy krijuesit e kompanive do jenë pjesë e kompanisë, ndonëse mbetet e paqartë ende...
 • Android Lollipop më stabil se iOS 8

  Derisa Apple po mposhtë platformën Android për nga numri i shitjeve, kur është fjala për stabilitet në platformë, Android 5.0 Lollipop mposhtë iOS 8. Bazuar në të dhënat nga aplikacioni mobil për menaxhim të performancës Crittercism, dështimi i aplikacioneve për Lollipop vlerësohet me 0.2% më pak se iOS 8,...
 • Corning ka filluar përgatitjen e ekraneve superiore

  Duket që ekranet e telefonave të ardhshëm me Android po bëhen gjithnjë më të rezistueshëm ndaj gërvishtjeve. Corning njoftoi që është duke punuar në një xham të ri për ekrane që është aq rezistent ndaj gërvishtjeve sa ekranet e ndërtuar nga safiri, por sigurisht duke ruajtur qëndrueshmërinë që posedon...
 • Asquaris E4.5, telefoni i parë me Ubuntu

  Sistemi operativ Ubuntu, që u debutua dy vite më parë, më në fund duket se ka marrur rrugën për në treg. Canonical, kompania që qëndron prapa sistemit operativ, bashkoi forcat me kompanitë Meziu dhe BQ një vit më parë, gjë e cila nuk shfaqi asnjë rezultat në lidhje me...
 • Swatch me orë të mençur që nuk ka nevojë të mbushet

  Swatch është zyrtarisht duke u bërë gati të futet në tregun e orëve të mençura. Bazuar nga Nick Hayek, drejtori ekzekutiv i kompanisë zvicerane, Swatch do të lëshojë orën e saj të parë brenda tre muajve të ardhshëm, transmeton itShqip.com. Ky do të jetë sigurisht rivali i orës së...
 • Microsoft blen shërbimin Sunrise Calendar

  Microsoft ka blerë aplikacionin e famshëm Sunrise Calendar për 100 milionë dollarë. Sunrise është një aplikacion me një dizajn atraktiv i sinkronizuar me një numër të madh shërbimesh si me kalendarin nga Google, iCloud, Microsoft Exchange si dhe evenimentet në Facebook. Po ashtu, ky aplikacion, që ofrohet falas për...
 • iOS mposhtë Android-in në SHBA

  Bazuar në analistët tek Kantar Worldpanel ComTech, platforma iOS ka marrur rolin e udhëheqësit nga Android në tregun e telefonave të mençur në SHBA brenda tremujorit të fundit të vitit 2014. Apple ka arritur të shes më shumë pajisje me iOS sesa të gjithë krijuesit e telefonave të mençur...
 • 5 milionë telefona Android janë të infektuar

  Një post i bërë kohëve të fundit në forumin e programit kundër viruseve Avast zbulon që aplikacionet nga Play Store nuk janë të sigurta ashtu siç ne kemi menduar, të paktën jo për tani. Ky post tregon për tri aplikacione, të cilat shkarkojnë automatikisht materiale reklamuese, që kanë arritur...