aplikacion

 • Virusi “Xagent” vjedh të gjitha të dhënat në pajisjet me iOS

  Kompania për sigurimin e kompjuterëve Trend Micro raporti që ka zbuluar një virus tek një aplikacion në iOS që ka si objektiv të gjitha pajisjet nga Apple. I ngjashëm me virusin “Masque Attack” që kemi dëgjuar muaj më parë, Xagent iu kërkon përdoruesve të klikojnë në një lidhje e...
 • File Downloader shkarkon dosje pa shfletues

  Thuajse të gjithë menaxherët për shkarkime(download maganer) që ne instalojmë në sistem operativ kërkojnë instalim shtesë të paneleve(toolbars) tek shfletuesit që ne përdorim. Nëse nuk përdorin ndonjë panel shtesë, padyshim që pas hapjes së tyre kërkojnë ndonjë numër serik apo çelës për akses të plotë tek manaxhuesi për shkarkim,...
 • Uber premton 50.000 vende të reja pune në Evropë

  Duke folur në një konferencë të mbajtur në Mynih, drejtori ekzekutiv i shërbimit Uber ka premtuar 50.000 vende të reja pune në Evropë. Travis Kalanick tha se shërbimi i tyre Uber mund të hap 50.000 vende të reja pune nëse qeveritë e shteteve në Evropë bashkëpunojnë me kompaninë tonë...
 • Dizajno telefonin tuaj modular me aplikacionin Project Ara

  Dje ne ju prezantuam pajisjen e parë modulare nga Project Ara, Spiral 2 që do të ofrohet tek konsumatorët në Puerto Rico. Me një numër të madh modulesh, blerësit e pajisjes Spiral 2 do të kenë nevojë për ndihmë në dizajnimin e pajisjes së tyre, dhe për këtë Google...
 • Google Translate tani përkthen fjalët në kohë reale

  Google ka përditësuar aplikacionin Translate, dhe ashtu siç ishte përfolur, versioni i ri përfshin njohjen automatike të gjuhës gjatë bashkëbisedimeve, kështu që bashkëbisedimi i dy njerëzve që nuk flasin të njëjtën gjuhë tani është i mundshëm me Google Translate. Pasi të përzgjidhni gjuhët që janë duke folur, Google Translate...
 • Google lanson aplikacionin Chrome Remote Desktop në iOS

  Kontrollimi i kompjuterit tuaj me një iPhone është bërë edhe më i lehtë. Google sapo ka lansuar një version të iOS-it për aplikacionin Chrome Remote Desktop, që iu lejon përdoruesve të kenë qasje në kompjuterët e tyre përmes iPhone-it. Kyçuni me llogarinë tuaj në Google për të shikuar kompjuterët...
 • Phone Insider paralajmëron versionin paraprak të Windows 10 për telefona

  Një aplikacion që ndodhet në Windows Phone Store tregon se një pamje paraprake e versionit Windows 10 nga Microsoft për pajisjet telefonike që do të lëshohet së shpejti. Aplikacioni, i quajtur Phone Insider, iu lejon atyre që janë të regjistruar në programin Windows Insider të shikojnë versionin e ri...
 • Largoni reklamat (ADS) ne Android

  Shpesh herë kur instalojmë ndonjë aplikacion, apo ndonjë lojë atëherë sigurisht që pothuajse 95% të atyre që janë falas (Free) i kanë të vendosura Reklamat, dhe sigurisht që këto reklama ju bezdisin. Në këtë tutorial ju do të mësoni këto gjëra: -Si ta shkarkoni AdBlock Plus për Android -Si...
 • WhatsApp tani me mbi 700 milionë përdorues aktiv

  Shërbimi për mesazhe WhatsApp tani ka mbi 700 milionë përdorues aktiv brenda muajit, duke u ngritur për 100 milionë përdorues brenda katër muajve. Njoftimi është bërë nga drejtori ekzekutiv Jan Koum përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ku ai gjithashtu zbuloi që përdoruesit e aplikacionit WhatsApp tani dërgojnë...