Apple

 • Apple lëshon versionin iOS 8.2 Beta

  Tashmë e dimë që Apple Watch do të lansohet brenda tre muajve të parë të këtij viti, por këtu kemi një dëshmi të lansimit që përputhet me versionin madhështor të ardhshëm nga iOS. 9to5Mac ka vërejtur që versioni i fundit beta iOS 8.2 për iPhone shton mbështetjen e Bluetooth...
 • Francesco Totti bën ‘selfie’ me iPhone 6

  Festimi i një goli është njëri prej momenteve më të lumtura në futboll, por Francesco Totti e çoi këtë në një nivel ndryshe. Ai është njëri prej lojtarëve italian më të famshëm që luan për ekipin Roma. Pas shënimit të golit të dytë në derbin kundër Lazios, Totti doli...
 • Apple ka filluar testimin e iOS 9

  Me versionin iOS 8, Apple lëshoi një numër të madh funksionesh përfshirë zgjerimin e tastierës, Spotlight, shtesa për njoftime interaktive, opsionin Family Sharing , filtra dhe efekte për foto, përmirësoi shërbimin Mail dhe Safari, gjithashtu solli edhe aplikacionin Health. Tani duket që kompania ka punuar shumë duke arritur deri...
 • Apple rrit çmimin minimal të aplikacioneve

    Apple ka rritur çmimin minimal për aplikacione në dyqanin App Store. Apple njoftoi për këto ndryshime në muajin Dhjetor dhe tani është duke i aplikuar ato në të gjitha vendet e Evropës dhe në Kanada. Tarifa e kompanisë Apple për dyqane të ndryshme është duke shkuar për mrekulli....
 • Shitjet në App Store u rritën për 50% në 2014

  Edhe pse nuk është duke marrur pjesë në CES që është duke u mbajtur në Las Vegas, Apple vazhdimisht tenton të marr vëmendjen e evenimentit duke njoftuar për të rejat e kompanisë. Gjiganti teknologjik nga Kalifornia njoftoi të Enjten që konsumatorët kanë shpenzuar “afër gjysmë miliardë dollarë” në aplikacionet...
 • Apple Watch do lansohet në muajin Mars?

  Kohë më parë është thënë që Apple Watch do të zë vend në raftet e dyqaneve të kompanisë qysh në fillim të vitit 2015. Duket që ky afat kohor është bërë pak më specifik pas një raporti nga 9to5Mac që tregon se ora e mençur nga kompania Apple do...
 • Hakerët klonojnë shenjat e gishtave të politikanve përmes fotove

  Një antarë i rrjetit të hakerëve Chaos Computer Club (CCC) pretendon se ka klonuar shenjat e gishtave të një politikane gjermane duke përdorur programe komerciale nga një foto e shkrepur në një konferencë shtypi. Jan Krissler thotë që ka kopjuar shenjat e gishtave të ministres së mbrojtjes Ursula von...
 • Apple me përditësim automatik për kompjuterët Mac

  Apple ka rregulluar një çështje kritike rreth sigurisë së kompjtuerëve Macintosh me një përditësim të “pa parë” të Hënën. Duke pasur parasysh një vrimë që mund të iu ketë lejuar hakerëve të marrin kontrollin e kompjuterëve Mac që nga larg, Apple për herë të parë përditësoi pajisjet me Mac...
 • Apple duke përgaditur iPhone 6S me ekran 4 inç?

  Sipas disa raporteve, Apple mund të ofroj gjeneratën e fundit të iPhone-it, iPhone 6, me madhësi të njëjtë sikur paraardhësi i tij iPhone 5S. Pavarësisht lansimi të modeleve të reja të iPhone-it në këtë vit, Apple vazhdoj të ketë një numër të madh shitjesh të pajisjeve me ekran 4...