bllokim

 • WordPress bllokohet në Pakistan

  Autoritetet e telekomunikacionit në Pakistan u kanë kërkuar ofruesve të shërbimeve të internetit të bllokojnë qasjen në WordPress.com. Si pasojë e kësaj, uebfaqja zyrtare e kësaj platforme dhe blogjet e tjera me WordPress nuk mund të ngarkohen në Pakistan. Pamje e paraqitur më lartë aktualisht shfaqet tek të gjithë...
 • Twitter pritet të bllokohet përsëri në Turqi

  Marrëdhënia e qeverisë turke me rrjetin social Twitter është duke u prishur përsëri. Një gjykatë në provincën Adana të Turqisë po kërcënon të ndalojë Twitter-in nëse ky i fundit nuk mbyll llogarinë e një gazete (BirGun) që vazhdimisht poston lajme rreth bastisjes që ndodhi tek një agjenci inteligjente. Twitter...
 • Turqia bllokon uebfaqet që publikojnë kopertinat e revistës Charlie Hebdo

  Një gjykatë në Turqi të mërkurën ka urdhëruar autoritetet e telekomunikacionit të bllokojnë qasjen në uebfaqet që shfaqin kopertinat e revistës Charlie Hebdo me imazh të Profetit Muhamed. Agjencia Anadolu ka thënë që ky bllokim, që  ndalon qasjen në uebfaqet në Turqi, është urdhëruar nga një gjykatë në juglindje...
 • Pas dy muajve, YouTube zhbllokohet në Turqi

  Turqia më në fund ka kthyer qasjen në YouTube, pas 67 ditëve kur qeveria bllokoi faqen për shpërndarjen e videove. Autoritetet e telekomit të Turiqsë kanë larguar bllokimin të martën, duke larguar YouTube nga ‘lista e faqeve të bllokuara’. Kjo lëvizje vije katër ditë pasi Gjykata Kushtetuese vendosi që...
 • Gjykata e Turqisë kërkon rikthimin e qasjes në YouTube

  Qasja në faqen më të madhe për video, YouTube duket se do të rikthehet në Turqi pasi vendimit të marrur nga gjykata më e lartë e vendit. Bllokimi i YouTube-së u vendos në fund të muajit Mars, menjëherë pas transmetimit të videove në YouTube që pretendohet se kishin përmbajtje...
 • Kina bllokon Windows 8, vazhdon blerjen e Windows 7

  Kina ka bllokuar qeveritë e saj për të përdorur Windows 8 pasi Microsoft vendosi të ndalojë mbështetjen e sistemit operativ 13 vjeqar-Windows XP. Autoritet kineze ka bllokuar Windows 8 në kompjuterët e qeverisë duke shprehur ” shqetësime për sigurinë”. Sidoqoftë, mendohet se bllokimi ka për qëllim ndëshkimin e kompanisë...
 • Apple do hap dyqan në Turqi

  Midis ndalimeve të rrjeteve sociale dhe trazirave politike, Apple ka vendosur të hap dyqanin e parë në Turqi më 5 Prill. Kompania njoftoi të premten se dyqani do hapet në qendër të Stabollit në Zorlu. Hapja e dyqanit vjen midis trazirave politike të këtij vendi. Turqia ka ndaluar qasjen...