cpu

 • ARM prezanton procesorin e ‘çmendur’ Cortex-A72

  Gjenerata e re e procesorëve nga ARM do të ofrojë 3.5 herë më shumë energji sesa çipat aktual në treg që gjendet tek telefonat e mençur. Projektuesi gjigand i çipave ka prezantuar procesorin Cortex-A72, që sipas kompanisë është procesori me performancën më të mirë deri tani. Procesori Cortex-A72 është...
 • Mediatek planifikon të lëshoj procesorë 12 bërthamorë

  Mediatek është në të vërtetë një forcë fenomenale në botën mobile. Çipat e tyre ndoshta nuk janë aq impresiv sa ata të fundit nga Nvidia, Samsung dhe Qualcomm, por kompania Tajvaneze i bënë të duken të vogël të gjithë konkurrentët kur është fjala për numrin e njësive të bërthamave...
 • Tegra X1, procesori më i fuqishëm në botë nga Nvidia për vetura

  Krijuesi i çipave Nvidia ka prezantuar procesorin mobil më të fuqishëm, Tegra X1, që mbështetë teraflop apo kryerjen e trilion llogaritjeve për çdo sekond. Por ky procesor nuk është i nevojshëm për telefonat, tabletat apo kompjuterat Gaming, të paktën jo për tani. Objektiv kryesor nga kompania duket të jenë...
 • CPU-Z tani edhe në Android

  Më parë aplikacionin CPU-Z keni mundur të përdorni vetëm në  Windows PC, i cili ka shërbyer për të gjetur informacione rreth pajisjes tuaj kompjuterike si CPU-së në pllakë amë, GPU, Ram Memory etj. Tani krijuesit e këtij aplikacioni kanë lansuar një version i cili mund të shkarkohet edhe në...