ddos

 • Arbor Networks dhe Cisco bashkojnë forcat kundër sulmeve DDoS

  Arbor Networks dhe Cisco kanë bashkuar forcat për të mbrojtur ndërmarrjet me zgjedhje të reja kundër sulmeve DDoS. Sulmet DDoS vazhdojnë të qëndrojnë ende si një metodë e famshme për hakerët për të rrëzuar operimet e kompanive të mëdha, dhe aq sa teknologjia evoluon, sulmet DDoS rriten me të...
 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Facebook dhe Instagram jashtë funksioni

  Në orët e para të mëngjesit, saktësisht për një periudhë rreth 50 minuta rrjetet sociale Facebook dhe Instagram ishin tërësisht jashtë funksioni. Edhe pse zyrtarisht ende nuk janë dhënë detaje nga Facebook apo Instagram për arsyet që çuan këto dy shërbime jashtë funksioni, i menjëhershëm ishte reagimi i grupit të...
 • Arrestohet edhe një pjesëtar tjetër i grupit ‘Lizard Squad’

  Policia arrestoi një 18-vjeçar në Southport të Britanisë së Madhe që dyshohet se ishte përfshirë në sulmin ‘DDoS’ që rrëzoi sistemin PlayStation Network dhe Microsoft Xbox vitin e kaluar. “Ne jemi ende në hapat e parë të hetimit, këtu ka ende punë për tu bërë. Ne do të vazhdojmë...
 • Anonymous sulmon ueb faqen e xhihadistëve francez

  Grupi i hakerëve Anonymous i shpalli luftë ekstremistëve Islamik pas sulmit që ndodhi në revistën Charlie Hebdo në Paris, ku  tani ky grup hakerësh ka kryer sulmin e parë. Anonymous, një grup i lirshëm i hakerëve që nuk kanë udhëheqës, njoftoi operacionin e tyre me emrin e koduar #OpCharlieHebdo...
 • Anonymous do të hakmerret për sulmin në revistën Charlie Hebdo

  Grupi i hakerëve Anonymous ka lëshuar një video dhe një deklaratë përmes rrjetit social Twitter duke thënë se do të dënojnë sulmuesit që vranë pjesëtarët e stafit të revistës Charlie Hebdo, ku 12 njerëz përfshirë edhe 8 gazetarë kanë vdekur. Tek video është vendosur një shkrim që thotë se...
 • PlayStation Store sulmohet nga një grup hakerësh

  Një grup hakerësh ka marrur përgjegjësi për sulmin e dyqanit online të Sony PlayStation që është rrëzuar të Hënën. Vizitorët e uebfaqes janë mirëpritur me një mesazh që thotë “Faqja nuk është gjetur! Nuk është problemi juaj, është faji i internetit”, transmeton ITshqip. Një grup hakerësh të quajtur “Lizard...
 • Anonymous deri tek Sony: Ne nuk vjedhim kartela krediti.

  Grupi i hakerëve Anonymous në një dekleratë hedhi poshtë akuzat nga ana e Sony-t, se pjestarë të Anonymous janë të përfshirë në thyerjen e PlayStation NEtwork, nga ku ishin vjedhur informacione të shumta për 77 milionë gejmerë së bashku me kartelat e tyre kredite. “Përkrahja publike nuk fitohet duke...
 • Sulmohen ueb faqet qeveritare të Egjiptit dhe Jemenit

  Një grup përdoruesish nga 4chan, që veten e quajnë grupi “Anonymous”, gjatë kësaj jave kanë sulmuar ueb faqet qeveritare të Egjiptit dhe Jemenit. Rreth 500 pjesëmarrës nga ky grup morën pjese në këto sulme që vendosën jashtë funksioni ueb faqen e Ministrisë se Informacionit si dhe ueb faqen e...