facebook

 • Facebook me përfitime të jashtëzakonshme

    Facebook shpalosi përfitimet prej 701 milionë dollarëve për tremujorin e katërt të vitit të kaluar, duke u rritur për 34% nga viti 2013. Të ardhurat nga reklamat u rritën për 53% në 3.59 miliardë dollarë, thuajse 70% e tyre u arritën nga reklamat tek pajisjet telefonike. Gjigandi i...
 • Facebook dhe Instagram jashtë funksioni

  Në orët e para të mëngjesit, saktësisht për një periudhë rreth 50 minuta rrjetet sociale Facebook dhe Instagram ishin tërësisht jashtë funksioni. Edhe pse zyrtarisht ende nuk janë dhënë detaje nga Facebook apo Instagram për arsyet që çuan këto dy shërbime jashtë funksioni, i menjëhershëm ishte reagimi i grupit të...
 • Facebook blen rrjetin QuickFire

  Facebook njoftoi të Enjten që ka blerë rrjetin QuickFire, një infrastrukturë për video, në mënyrë që të zgjerojë dhe përmirësojë eksperiencën e videove në faqe. “Videot janë pjesë shumë e rëndësishme në Facbook,” tha një zëdhënës në një deklaratë të dërguar me e-mail adresë. “Ne jemi të kënaqur që...
 • Instagram me 300 milion përdorues mposhtë Twitter-in

  Instagram prezantoj të Mërkurën që tani ka më shumë se 300 milion përdorues aktiv në muaj, duke u ngritur nga 200 milion përdorues që kishte në muajin Mars. Në këtë nivel, Instgram ka më shumë përdorues sesa Twitter, i cili njoftoj në muajin Tetor  që kishte 284 milion përdorues...
 • Facebook Beta për Android tani me Material Design

  Tashmë, shumica e aplikacioneve nga Google kanë marrur Material Design që është prezantuar së bashku me Android 5.0 Lollipop, por duket se edhe aplikacionet më të famshme do t’i bashkangjiten këtij dizajni të mrekulleshëm. Deri tash, aplikacioni më i shkarkuar, ndoshta edhe më i përdoruri, Facebook ende nuk ka...
 • Facebook prezanton aplikacionin e pavarur Groups

  Këtë vit Facebook ka nxitur aplikacionin Messenger për platformat mobile më shumë se kurrë, duke e bërë atë edhe të detyrueshëm për shkarkim në mënyrë që të bashkëbisedoni. Dhe tani, rrjeti social ka prezantuar një tjetër aplikacion të pavarur që është i përqëndruar në vetëm një aspekt të eksperiencës...
 • Facebook Messenger arrinë 500 milionë përdorues aktiv

  Këtë vit Facebook ndau funksionin për bisedim nga aplikacioni kryesor duke e kthyer atë në aplikacion të veçantë, që shumë shpejtë u bë edhe i detyrueshëm për ata që përdornin Facebook-un për të biseduar. Pavarësisht nga vlerësimi i dobët (vetëm me një yll), aplikacioni Messenger ka arritur 500 milionë...
 • Facebook do të bëjë të detyrueshëm instalimin e Messenger-it

  Facebook është vazhdimisht duke rritur kërkesën për të shkarkuar aplikacionin Messenger, dhe ka pasur edhe disa bisedime për të monetizuar aplikacionin. Pra, duket se Zuckerbergu dhe kompania e tij janë duke bërë të detyrueshme instalimin e Facebook Messenger për të gjithë ata që dëshirojnë të komunikojnë me miqët e...
 • Hakerët Iranian falsifikojnë llogaritë në media sociale për spiunazh

  Një raport i ri detajon se si një grup hakerash, besohet që janë nga Irani, kanë përdorur profilet falso në media sociale për të mbledhur informata nga figurat ushtarke dhe poilitike në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli dhe disa vende tjera. Ekspertet e sigurisë në iSight Partners...