FBI

 • Spitali amerikan dorëzohet para hakerëve, paguan mbi 15 mijë euro

  Ransomware është një lloj virusi i krijuar nga hakerët, i cili kufizon qasjen në sistemin kompjuterik që ai infekton duke enkriptuar të gjithë skedarët dhe për dekriptimin e këtyre skedarëve hakerët kërkojnë një shpërblim në mënyrë që ata të japin kodet e dekriptimit. Viktimë e këtij lloji të virusit,...
 • Kina zbulon ekzistencën e njësive ushtarake të dedikuara për sulmeve kibernetike

  Kina ka pranuar ekzistencën e njësive speciale kibernetike si pasojë e gjendjes ndërmjet vendit të tyre dhe Shteteve të Bashkuara ku fushatat e tilla janë në rritje e sipër. Kina ka qenë që një kohë të gjatë objektiv i dyshuar për sulmeve kibernetike të profilit të lartë ndonëse  një ...
 • Google nuk do të lejojë SHBA-në të kyçet në çdo kompjuter

  Google ka kundërshtuar planin që i lejon qeverisë së Shteteve të Bashkuara të kenë mundësinë të futen në sistemin e të gjithë kompjuterëve në botë, duke paralajmëruar se kjo do të krijonte një çështje komplekse. Ndryshimi i propozuar do të lejonte një gjykatë brenda një rrethi të autorizoj krimin...
 • Kina hedh poshtë akuzat për sulmin në Anthem

  Kina ka hedhur poshtë akuzat se qëndronte prapa sulmit në kompaninë për sigurim shëndetësor, Anthem, të cilës iu vodhën 80 milionë informata personale të njerëzve që trajtoheshin tek kompania. Menjëherë pas sulmit, FBI ka filluar hulumtimet duke rezultuar se metoda e përdorur për hakim është e ngjashme me sulmet...
 • Anthem sulmohet nga hakerët

  Kompania më e madhe në Amerikë për sigurimin shëndetësor, Anthem, ka humbur 80 milionë të dhëna personale si pasojë e një sulmi nga hakerët. Hakerët kanë arritur të fitojnë akses tek emrat, datëlindjet, e-mail adresat, të dhënat e punëtorëve, numrat e sigurisë sociale, dhe adresat e njerëzve që janë...
 • Arrestohet edhe një pjesëtar tjetër i grupit ‘Lizard Squad’

  Policia arrestoi një 18-vjeçar në Southport të Britanisë së Madhe që dyshohet se ishte përfshirë në sulmin ‘DDoS’ që rrëzoi sistemin PlayStation Network dhe Microsoft Xbox vitin e kaluar. “Ne jemi ende në hapat e parë të hetimit, këtu ka ende punë për tu bërë. Ne do të vazhdojmë...
 • Tregu i zi Silk Road rikthehet, por jo përmes Tor

  Dyqani për mallra ilegale, Silk Road, pas një periudhe të shkurtër mungese, pasi FBI e mbylli atë rikthehet përsëri. Kësaj radhe rikthehet si Silk Road ReLoaded i cili për dallim nga versionet e mëparshme nuk fshehët pas Tor, por pas I2P rrjetit për anonimitet. Përveç bitkoinave janë shtuar edhe disa...
 • Arrestohet hakeri që rrëzoi rrjetin e PlayStation dhe Xbox Live

  Një antarë i grupit të hakerëve Lizard Squad, që mban përgjegjësi për rrëzimin e rrjetit të PlayStation dhe Xbox Live në ditën e Krishtlindjes, është arrestuar nga policia britaneze, bazuar në disa raporte. Daily Dot raporton që 22 vjeçari, Vinnie Omar është arrestuar të Hënën pasi policia bastisi shtëpinë...
 • Sulmi që ndodhi në Sony Pictures ishte paralajmëruar vitin e kaluar nga FBI

  Rrëzimi i sistemit të Sony Pictures si dhe pasojat negative mund të kenë zënë shumë njerëz në befasi, por jo agjencinë FBI, pasi që diçka e tillë ishte menduar kohë më parë që mund të ndodhte. The Intercept ka marrur një raport nga Dhjetori i 2013 nga agjencitë që...