FBI

 • Mospërdorimi i shërbimit për identifikim të dyfishtë shkaktoi hakimin e JPMorgan Chase

  Sulmi kibernetik në JPMorgan Chase në gjysmë të këtij viti ishte rrëzimi më i madh i kompjuterëve për bankat në SHBA. Më shumë se 80 milionë konsumatorë dhe biznese të vogla kanë informatat e tyre personale të ekspozuara nga ky sulm. Me sa duket dikush nga JPMorgan Chase kishte...
 • Pas sulmit që ndodhi në Sony Pictures, FBI paralajmëron bizneset e tjera

  FBI është duke i paralajmëruar bizneset për një kërcënim të ri pas sulmit të madh të hakerëve javën e kaluar në Sony Pictures. Ky kërcënim vjen nga i njëjti llojë i programeve keqdashëse që infektuan sistemet kompjuterike të kompanisë Sony. Si rezultat i këtij sulmi në studiot e Hollivudit,...
 • Hakerët Iranian falsifikojnë llogaritë në media sociale për spiunazh

  Një raport i ri detajon se si një grup hakerash, besohet që janë nga Irani, kanë përdorur profilet falso në media sociale për të mbledhur informata nga figurat ushtarke dhe poilitike në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli dhe disa vende tjera. Ekspertet e sigurisë në iSight Partners...
 • Hakeri i grupit LulzSec ndimon FBI të ndalojë mbi 300 sulme

  Ish “lideri” i grupit të hakerëve LulzSec ka ndimuar FBI-në që të ndalojë më shumë se 300 sulme në internet që prej arrestimit të tij në vitin 2011. Bashkëpunimi me Hector Xavier Monsegur ka ndimuar parandalimin e humbjeve të miliona dollarëve, bazuar nga dokumentet të parashtruara nga prokurorët. Zotri...
 • Intervistë: Anonymouse janë më të fuqishëm në botë

  Christopher Dojon( i njohur si Komandat IKS), pjesmarrës në aksionet më të rëndësishme të Anonymouse, i cili aktualisht ndodhet i arratisur në Kanada, në një intervistë flet për fuqinë e këtij komuniteti të hakerëve, hackitvizmit, dhe rëndësis së informacioneve. Si një ushtri e përbërë vetëm nga hakera, sa është...
 • Anonymous rrëzon CIA.gov

  Anonymous po vazhdon me sulmet e saj të njëpasnjëshme, dhe tani kanë rrëzuar faqen CIA.gov, të premten pasdite. Ndërsa, faqja ende nuk mund të hapet. Kjo cicërimë është lëshuar nga Anonymous në Twitter: CIA TANGO DOWN: cia.gov #Anonymous (via @RT_America) goo.gl/zBW2b — Anonymous (@YourAnonNews) February 10, 2012 Më 3...
 • FBI: Për hakerët është argëtuese të sulmojnë infrastrukturën e qyteteve

  Hakerët duan të ushqyejn egon e tyre dhe prandaj për ata është interesante që të marrin kontroll mbi infrastrukturën e sistemeve të qyteteve, thotë zëvendës drejtori i byros federale Amerikane për hetime(FBI), Michael Welch, në një konferencë për siguri e cila ishte mbajtur në Londër. Sipas tij, ka pasur...
 • Si Anonymouse ariti ta turpëron një IT kompani për siguri?

  Grupi i njohur Anonymouse kishte mposhtur sigurin e një kompanie për IT “HGBery”, dhe serverët e tyre, kurse duke mos mjaftuar kjo gjë ato kishin publikuar të gjitha të dhënat e 60.000 email adresave, kishin mbledhur dhe fshirë mijra të dhëna, dhe në fund i kishin bërë dhe deface...