firefox

 • Bëhuni gati për një shfletim më të shpejtë në ueb!

  HTTP apo Hypertext Transfer Protocol është një pjesë qendrore e WWW (World Wide Web) që i lejon një shfletuesi të lidhet me një ueb server për të ngarkuar faqen e kërkuar. Të mërkurën, Mark Nottingham, drejtori ekzekutiv i grupit punues në IETF HTTP njoftoi që standardi i ri HTTP/2...
 • HTC është duke testuar Firefox OS?

  Firefox OS ndoshta nuk është platforma më e mirë aktuale, por Mozilla duket se është përkushtuar shumë për ta bërë të tillë. Përveç kësaj, zhvilluesit e kompanisë HTC janë duke punuar që këtë platformë mobile ta sjellin në disa pajisje të kompanisë. Bazuar në @upleaks, Firefox OS është në...
 • Pamjet e reja të shfletuesit Spartan shfaqin një dizajn ndryshe

  Dje ne ju treguam për raportin që shfaqte pamjet e para të shfletuesit në zhvillim Spartan, i cili pritet të jetë pjesë e sistemit operativ Windows 10 nga Microsoft. Sot janë lëshuar edhe disa pamje të reja që tregojnë një dizajn krejtësisht të ri me atë që ishte raportuar...
 • Windows 10 me shfletues të ri?

  Internet Explorer ka qenë një gurthemel i Windows-it që prej vitit 1995, por duket që Microsoft është gati t’a largojë këtë shfletues të përnderuar nga rruga. Thashetheme të ndryshme tregojnë që si riparim i shfletuesit Internet Explorer për Windows 10 do të vijë brendi i ri aktualisht i krijuar,...
 • Firefox 29 vjen me dizajn të ri

  Mozilla ka lëshuar versionin e 29 të shfletuesit të saj në platformat mobile dhe në Desktop. Versioni për telefon sjell vetëm disa funksione të reja, ndërsa versioni për Desktop ka një ndërfaqe krejtësisht të re. Firefox për Desktop sjell dizajn të ri dhe Tab Bar të rinjë, që duken...
 • Mozilla lanson pajisjet e para me Firefox OS

  Mozilla të hënën lansoi dy smartphone-ët e parë të bazuar në sistemin operativ Firefox OS, ZTE Open dhe Alcatel One Touch Fire. Të dy pajisjet do të jenë në dispozicion përmes ofruesve Telefonica dhe Deutche Telekom. Telefonica njoftoi se ZTE Open do të filloj shitjet në Spanjë që prej...
 • Twitter së shpejti në Firefox OS

  Firefox është platforma më e re për pajisje telefonike e lansuar në Kogresin Mobil Botëror të mbajtur në Barcelonë dhe pas lansimit Twitter njoftoi se së shpejti do krijoj aplikacionin për këtë sistem operativ. ” Twitter do jetë në dispozicion për Firefox kur ajo të lansoi pajisjen e parë...
 • Mozilla së shpejti do prezantojë Sistemin Operativ Firefox!

  Mozilla shpreson që në Kongresin Botëror Mobil do bëjë një spërkatje të madhe duke shfaqur sistemin operativ Firefox për pajisjet e ardhshme. Mozilla do shfaqë online konferencën e Kongresit Botëror Mobil në uebfaqen AirMozilla , ku prezantimi do fillojë nga ora 12:00 deri në orën 18:00 në Barcelonë. Ne...
 • Firefox 15 premton përditësime vërtetë të shpejta

  Mozilla po përpiqet që t’i përmbahet planprogramit të saj për të ofruar një version të përfunduar të Firefox brenda çdo pesë deri gjashtë javësh, këtë edhe po e arrin. Ehsan Akhgari nga ekipi i shfletuesit, ka pohuar se versioni plotësisht i rafinuar i Firefox 15 do të duhej arritur...