gjykata

 • Twitter pritet të bllokohet përsëri në Turqi

  Marrëdhënia e qeverisë turke me rrjetin social Twitter është duke u prishur përsëri. Një gjykatë në provincën Adana të Turqisë po kërcënon të ndalojë Twitter-in nëse ky i fundit nuk mbyll llogarinë e një gazete (BirGun) që vazhdimisht poston lajme rreth bastisjes që ndodhi tek një agjenci inteligjente. Twitter...
 • Denohet bashkëthemeluesi i Pirate Bay me 42 muaj burg në Danimark

  Bashkëthemeluesi i uebfaqes suedeze për shpërndarjen e dosjeve, Pirate Bay, është dënuar të premten për tre vite e gjysmë burg, ku prokurori e quan këtë si rasti më i madh i ndonjë sulmi hakerësh në Danimarkë. Gottfrid Warg, i njohur ndryshe me pseudonimin si haker “Anakata”, është shkaktar i sulmit...
 • Apple kërkon bllokimin e shitjeve të telefonave nga Samsung

  Disa javë më parë, Apple fitojë çështjen gjyqësore kundër kompanisë Samsung, ku ky i fundit ka për të paguar gjobë prej 119 milionë dollarë për shkeljenë e patentës së Apple-së. Sidoqoftë, Apple kërkojë shumën për 2.2 miliardë dollarë, por gjykata nuk pranoji, kështu që Apple është duke kundërshtuar vendimin....
 • YouTube qëndron ende e bllokuar në Turqi

  YouTube mbetet dhe do qëndrojë e mbyllur në Turqi, edhe pse trupi gjykues urdhëroi tek qeveria të zhbllokojnë uebfaqen për shpërndarjen e videove të mërkurën. Rregullatori i telekomit turk, BTK, njoftoi të enjëten se nuk do zhbllokojë faqen derisa të largohet “përmbajtja penale” nga YouTube. Pra, BTK ka injoruar...