google play

 • Google: Android është i sigurt

  Gjigandi kërkimor Google ka lëshuar statistikat për siguri të platformës Android. Ky raport zbulon se sa shumë është duke punuar Google për të mbajtur sistemin operativ Android të sigurt. Bazuar në këtë raport, Google Play kryen 200 milionë skanime sigurie në pajisje çdo ditë. Google ka thënë se gjatë...
 • Google Play tani ka më shumë aplikacione se App Store

    Numri i aplikacioneve në Google Play Store u rrit më shumë se 50%, duke mposhtur edhe dyqanin e kompanisë Apple, App Store, për herë të parë. Shifrat e fundit vijnë nga appFigures, një shërbim që monitoron të dhënat e mijëra aplikacioneve që përdoren në platforma mobile. Sipas këtij...
 • Windows Phone, Android dhe disa pajisje me iOS rrezikohen nga një virus kompleks

  Një virus i ri, i konfirmuar nga Kaspersky Labs, është duke u sillur në pajisjet telefonike. Duket se virusi ka për qëllim pajisjet telefonike me platformë mobile Windows Phone dhe Android. Po ashtu, pajisjet që janë të modifikuara (jailbreak) nga Apple janë gjithashtu të infektuara, si dhe disa aplikacione...
 • HP prezanton laptopin SlateBook PC

  HP ka sjellur platformën Android në laptopin e tij të fundit, SlateBook PC që pritet të shfaqet në treg gjatë kësaj jave. HP ka lansuar SlateBook PC, një laptop Android me 14 inç, dizjan të lëmuar dhe të drejtë. SlateBook PC përmban procesor Nvidia Tegra 4, 2GB RAM, hapsirë...
 • Swarm, aplikacioni i ri nga Foursquare

  Ashtu siq kishte premtuar, Foursquare sjell aplikacionin e ri Swarm. Foursquare në fillim të muajit njoftoi se do të ndaj eksperiencën e saj brenda dy aplikacioneve. Swarm ka për qëllim të jetë një mënyrë e përshtatashme që t’iu njoftoi se çfarë shokët tuaj janë duke bërë, duke ju lejuar...
 • Google Play arrin mbi 50 miliardë shkarkime

  “Përdoruesit e Google Play kanë shkarkuar më shumë se 50 miliardë aplikacione” tha drejtori ekzekutiv Larry Page, në një konferencë të mbajtur të Enjtën. Google në konferencën e mbajtur në muajin Maj të këtij viti tha se përdoruesit e Google Play kanë shkarkuar 48 miliardë aplikacione deri tani. Thuajse...
 • Tumblr ndryshon pamjen në Android

  Tumblr zbuloi të hënën ndryshime dramatike në aplikacionin e tyre në Android. Kjo platformë njoftoi se ka krijuar një dizajn krejtësisht ndryshe duke shtuar animacione të tjera postare, imazhe më të shquara dhe disa përditësime tjera. Tani Tumblr është në dispozicion në Google Play për Android, dhe gjithashtu ju...
 • Google do blej WhatsApp?

  Sipas disa raporteve, Google është në bisedime për të blerë njërin prej aplikacioneve më të popullarizuara për dërgimin e mesazheve, WhatsApp, ku thuhet se i është ofruar rreth 1 miliard dollarë. Kjo është thuajse e njohur pasi që Facebook është interesuar për ta blerë WhatsApp-in gjatë fundit të vitit...
 • James Berisha fluturon drejt Google Play

  Një fluturim i vetmuar anembanë botës mund të jetë ëndërr e gjithkujt, por për James Berishën nga Kosova, fluturimi rreth botës ishte një detyrë patriotike ku me aeroplanin e tij Cessna 172 ka kaluar mbi 97 shtete të botës duke kërkuar njohjen e vendit të tij. Ai madje u...