google

 • Google Fiber vazhdon të zgjerohet

  Google Fiber, rrjeti i gjigandit teknologjik për internet, është duke ardhur edhe në katër vende të reja, njoftoi kompania të martën, transmeton itShqip. Google Fiber është një shërbim për internet që ka shpejtësi “100 herë më të madhe sesa operatorët e zakonshëm,” bazuar nga kompania. Shërbimi do të lansohet...
 • Google ka një lojë të fshehur

  A e dini se Google ka një lojë të fshehur? Këtë lojë mund ta luani atëherë kur nuk keni qasje në internet, bëhet fjalë për një lojë shumë të thjeshtë, në të cilën ju jeni në rolin e dinozaurusit të njohur ku duhet ti ndihmoni atij që ti shmanget...
 • Google ka filluar bisedimet për të blerë Softcard

  Kompania amerikane që iu lejon të kryeni pagesat përmes telefonit Softcard, e njohur më parë si Isis, pritet të blihet nga Google, bazuar në disa raporte nga Techcrunch. Marrëveshja mendohet të përfundojë për vetëm 100 milion dollarë. Softcard filloi punën si Isis dhe ishte e krijuar në bashkëpunim me...
 • Google vazhdon të zbulojë të metat e Microsoft-it

  Qysh në fillim të javës, Microsoft u trishtua publikisht nga Google që zbuloi një vrimë në sistemin operativ Windows që iu lejon hakerëve të fitojnë kontrollë të plotë në sistem të kompjuterit . Tani Project Zero nga Google ka zbuluar edhe dy vrima të tjera në Microsoft. Project Zero...
 • Google Play tani ka më shumë aplikacione se App Store

    Numri i aplikacioneve në Google Play Store u rrit më shumë se 50%, duke mposhtur edhe dyqanin e kompanisë Apple, App Store, për herë të parë. Shifrat e fundit vijnë nga appFigures, një shërbim që monitoron të dhënat e mijëra aplikacioneve që përdoren në platforma mobile. Sipas këtij...
 • Telefonat e mençur modular nga Project Ara do të lansohen së shpejti në Puerto Rico

  Google është më afër se kurrë në krijimin e telefonit të mençur modular. Në konferencën e dytë për zhvillues të Project Ara të mërkurën, kompania zbuloi prototipin më të avancuar deri tani për telefonat e mençur modular, së bashku me planet për një program drejtues që do të lansojë...
 • Google Translate tani përkthen fjalët në kohë reale

  Google ka përditësuar aplikacionin Translate, dhe ashtu siç ishte përfolur, versioni i ri përfshin njohjen automatike të gjuhës gjatë bashkëbisedimeve, kështu që bashkëbisedimi i dy njerëzve që nuk flasin të njëjtën gjuhë tani është i mundshëm me Google Translate. Pasi të përzgjidhni gjuhët që janë duke folur, Google Translate...
 • Google lanson aplikacionin Chrome Remote Desktop në iOS

  Kontrollimi i kompjuterit tuaj me një iPhone është bërë edhe më i lehtë. Google sapo ka lansuar një version të iOS-it për aplikacionin Chrome Remote Desktop, që iu lejon përdoruesve të kenë qasje në kompjuterët e tyre përmes iPhone-it. Kyçuni me llogarinë tuaj në Google për të shikuar kompjuterët...
 • Google Translate do të përkthejë fjalët në tekst në kohë reale

  Google është duke planifikuar të lëshoj një përditësim për aplikacionin mobil Google Translate, duke aktivizuar automatikisht përkthimin e fjalëve në kohë reale për disa gjuhë. Versioni aktual i aplikacionit mund të përkthejë deri në 80 gjuhë, të mbështet njohjen e zërit për përkthim në gjuhë të caktuar, por fatkeqësisht...