hakim

 • Hakohen të gjitha SIM kartelat nga Gemalto

  Spiunët nga SHBA-ja dhe Britania kanë hakuar krijuesin më të mëdh të SIM kartave në botë, duke arritur kështu të monitorojnë thirrjet, tekstet dhe e-mail adresat e miliarda përdoruesve telefonik në botë. Sulmi supozohet se ka ndodhur në kompaninë Gemalto, e cila prodhon kartela bankare, pasaporta biometrike dhe dy...
 • Siguria e dobët shkaktoi vjedhjen e 1 miliardë të dhënave

  Hulumtimet e reja sugjerojnë që më shumë se 1 miliardë të dhëna të regjistruara janë vjedhur nga më shumë se 1.500 sulme individuale brenda vitit të kaluar. Të dhënat e fundit nga Gemalto, një kompani sigurie, tregon për një rritje të vazhdueshme vit pas viti si në shkeljen e...
 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Korea Veriore e quan Obamën ‘majmun’ dhe fajëson SHBA-të për ndërprerje të internetit

  Korea Veriore ka quajtur presidentin Barack Obama “një majmun” dhe ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për ndërprerjen e internetit, ndërprerje që zgjati  9 orë e 31 minuta. Korea Veriore ka mohuar përfshirjen në sulmin kibernetik që dëmtoj rëndë kompaninë Sony Pictures, por ka shpjeguar se është tërbuar nga komedia...
 • Sulmi që ndodhi në Sony Pictures ishte paralajmëruar vitin e kaluar nga FBI

  Rrëzimi i sistemit të Sony Pictures si dhe pasojat negative mund të kenë zënë shumë njerëz në befasi, por jo agjencinë FBI, pasi që diçka e tillë ishte menduar kohë më parë që mund të ndodhte. The Intercept ka marrur një raport nga Dhjetori i 2013 nga agjencitë që...
 • Hakohet organi drejtues i internetit

  Sulmi i hakerëve tek Sony Pictures mori vëmendje të jashtëzakonshme, por duket që kjo nuk përfundon këtu pasi që edhe një organizatë tjetër e famshme ka qenë viktim e një shkelje sigurie. Muajin e kaluar organi drejtues i internetit, ICANN, që rregullon emrat e Domain-ve dhe IP adresat, ra...
 • Bashkëthemeluesi i Pirate Bay ‘TiAMO’ arrestohet në Tajlandë

  Një tjetër bashkëthemelues i faqes suedeze për shpërndarjen e dosjeve Pirate Bay është arrestuar derisa provonte të kalonte në Tajlandë përmes Laosit, raporton policiale lokale e Tajlandës. Hans Frederik Lennart Neij, i njohur për hakerët si TiAMO, është arrestuar në qytetin veri-lindor Thai të Nong Khait. Ai ishte subjekt i...
 • Hakeri britanik që kishte sulmuar Facebook u dënua me 8 muaj burg.

  Glenn Mangham(26) para gjykatës britaneze pranoi se kishte infiltruar Facebook-un nga shtëpia e prindërve të tijë. Mangham me aktivitetet e tij kishte shkaktuar frikë të madhe në industrinë e spiunazhit për thyerjen e Facebook. Autoritetet Amerikane ngritën panik për këtë rast, dhe tipike për gjykatat britanike, hakeri mori dënim...