internet

 • Comcast do të ofrojë internet me 2Gbps në Atlanta

  Comcast ka njoftuar sot se do të fillojë të ofrojë Gigabit Pro, një shërbim interneti që sjell 2 gigabit për sekond (Gbps) në Atlanta duke filluar nga muaji i ardhshëm. Kjo shpejtësi e ‘çmendur’ është dy herë më e shpejtë se Google Fiber, por ashtu si ky i fundit,...
 • Koreja Jugore ka internetin më të shpejtë në botë

  Shpejtësia kabllore rreth botës është rritur për 20% vit pas viti, ndërkohë që trafiku i të dhënave mobile është rritur për 54% vetëm brenda vitit të kaluar, raporton Akamai, një ofrues interneti me bazë në Shtetet e Bashkuara. Akamai ka publikuar një raport me shifrat e fundit të internetit,...
 • Facebook gjatë verës do të testojë dronin e internetit

  Facebook njoftoi gjatë Konferencës F8 se po krijon dronë, satelitë dhe laserë në laboratorin e saj për të shpërndarë internetin në të gjithë botën. Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, prezantoi dronët “Aquila”, të cilët funksionojnë me energji diellore. Kompania do të testojë këta dronë gjatë verës. Droni do...
 • Mijëra uebfaqe me WordPress në rrezik

  Mijëra uebfaqe janë në rrezik si pasojë e një dobësie të pazbuluar më parë në një shtojcë në WordPress, për të cilën hulumtuesit thonë se mund të përdoret për të injektuar kode të dëmshme tek uebfaqet. Kjo e metë ekziston në Facybox, një mjet i famshëm për shfaqjen e...
 • Google Fiber vazhdon të zgjerohet

  Google Fiber, rrjeti i gjigandit teknologjik për internet, është duke ardhur edhe në katër vende të reja, njoftoi kompania të martën, transmeton itShqip. Google Fiber është një shërbim për internet që ka shpejtësi “100 herë më të madhe sesa operatorët e zakonshëm,” bazuar nga kompania. Shërbimi do të lansohet...
 • 9.5 miliardë pajisje do të lidhen me internet deri në vitin 2019

  Një raport i ri nga kompania hulumtuese iGR parashikon që numri global i pajisjeve të konektuara do të rritet nga 6.9 miliardë që ishte në vitin e kaluar, në 9.5 miliardë deri në 2019. Përveç kësaj, studimet tregojnë që shkalla globale telefonike do të arrijë në 125%, duke u...
 • Korea Veriore e quan Obamën ‘majmun’ dhe fajëson SHBA-të për ndërprerje të internetit

  Korea Veriore ka quajtur presidentin Barack Obama “një majmun” dhe ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për ndërprerjen e internetit, ndërprerje që zgjati  9 orë e 31 minuta. Korea Veriore ka mohuar përfshirjen në sulmin kibernetik që dëmtoj rëndë kompaninë Sony Pictures, por ka shpjeguar se është tërbuar nga komedia...
 • Internetin e mbrojnë 14 njerëz me 7 çelësa sekret

  Internetin e kontrollojnë 14 njerëz të cilën ruajnë 7 çelësa sekret, shkruan Guardian, transmeton ItShqip. Nuk bëhet fjalë aspak për ndonjë tregim ose film fantastik, por për anëtarë të ICANN të cilët janë përgjegjës për dhënien e adresave numerike të internetit dhë lidhjen e tyre me web adresat të...
 • Laserët sjellin shpejtësi të madhe të internetit në Hënë

  Një evolucion i një sistemi laserik për transferimin e të dhënave ndërmjet Tokës dhe Hënës me shpejtësi 5 mijë herë më të madhe se komunikimi me radio do të prezantohet nga shkectarët e MIT-it në Qershor. Një ekip i MIT-it, duke punuar me NASA-në, kanë gjetur një mënyrë për...