kibernetike

 • Kina zbulon ekzistencën e njësive ushtarake të dedikuara për sulmeve kibernetike

  Kina ka pranuar ekzistencën e njësive speciale kibernetike si pasojë e gjendjes ndërmjet vendit të tyre dhe Shteteve të Bashkuara ku fushatat e tilla janë në rritje e sipër. Kina ka qenë që një kohë të gjatë objektiv i dyshuar për sulmeve kibernetike të profilit të lartë ndonëse  një ...
 • Hakerët janë duke sulmuar vazhdimisht departamentin e SHBA-së

  Zyrtarët kanë vendosur jashtë funksionit sistemin e e-mail adresave, por Bloomberg raporton se hakerët janë ende në rrjetin e departamentit. Departamenti i Shteteve të Bashkuara vazhdon të ketë ende probleme me sulme kibernetike. Nëntorin e kaluar, zyrtarët kanë ndalur përkohësisht të gjithë sistemin e e-mail adresave të departamentit për...
 • NSA: Sony ishte sulmuar nga Koreja Veriore

  Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) ka identifikuar Korenë Veriore si burim i sulmit të fundit në Sony Pictures Entertainment pas analizimit të softuerit të përdorur për sulm, tha Michael Rogers, drejtori admiral i NSA-së. Duke folur në një konferencë për sigurinë kanadeze, Rogers shpjegoi që zbulimi ishte pjesë e...
 • Mbi 25 miliardë sulme kibernetike kanë goditur Japoninë në vitin 2014

  Më shumë se 25 miliardë sulme digjitale online kanë ndodhur në qeverinë japoneze vetëm gjatë vitit të kaluar, ku 40% prej tyre vijnë nga Kina. Instituti Kombëtar i Informacionit dhe Teknologjisë (NICT), që ka rrjetin me një numër të madh sensorësh, ka thënë se kanë ndodhur 25.66 miliardë tentime...
 • Hakerët vjedhin 1 miliardë dollarë nga të gjitha bankat

  Një grup i sofistikuar hakerësh ka sulmuar të gjitha bankat në botë për dy vite radhas duke vjedhur kështu 1 miliardë dollar. Kriminelët kibernetik nga Evropa Lindore, regjion që përfshinë edhe Kosovën dhe Shqipërinë, kanë arritur të vjedhin shuma të mëdha parash nga institucionet financiare në mbarë botën. Hulumtuesit nga...
 • Siguria e dobët shkaktoi vjedhjen e 1 miliardë të dhënave

  Hulumtimet e reja sugjerojnë që më shumë se 1 miliardë të dhëna të regjistruara janë vjedhur nga më shumë se 1.500 sulme individuale brenda vitit të kaluar. Të dhënat e fundit nga Gemalto, një kompani sigurie, tregon për një rritje të vazhdueshme vit pas viti si në shkeljen e...
 • Ushtria e SHBA-së zbulon kodin kundër sulmeve kibernetike

  Besoni apo jo, qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk mban gjithnjë sekret kodin kundër luftës kibernetike. Laboratori i ushtrisë hulumtuese ka postuar me vetë dëshirë kodin burimor për Dshell, një mjet që përdoret për të kuptuar dhe lokalizuar sulmet kibernetike kundër Departamentit të Mbrojtjes, transmeton itShqip. Qëllimi është jo...
 • Hakohen llogaritë në Twitter të UPI-së dhe New York Post

  Hakerët kanë sulmuar llogaritë në Twitter të New York Post dhe United Press Internacional (UPI) duke bërë poste falso për të rejat në ekonomi dhe ushtri. Në një post tek llogaria e UPI-së është cituar Papa duke thënë se “Lufta e Tretë Botërore ka filluar”. Ndërkohë, në llogarinë e...
 • Hakerët rrëzuan 19.000 uebfaqe që prej sulmit në Charlie Hebdo

  Hakerët kanë sulmuar 19.000 ueb faqe franceze si pasojë e sulmit në Charlie Hebdo, sipas drejtorit për mbrojtje kibernetike në Francë. Sulmet janë kryer nga grupe të ndryshme, përfshirë edhe grupe të njohura të hakerëve islamik, deklaroi drejtori i departamentit për mbrojtje kibernetike, Arnaud Coustilliere. Coustilliere deklaroi se shumica...