kina

 • Samsung mbush plotë aeroplanët me Galaxy S6 për në SHBA

    Derisa Samsung nuk është duke zbuluar ende numrin e para porosive për pajisjet Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge, një gjë është e sigurt, kërkesat janë madhështore. Shifrat duket të jenë aq të larta sa që kanë detyruar kompaninë Samsung të ngarkojë pajisjet e lartpërmendura në disa aeroplanë...
 • Kina zbulon ekzistencën e njësive ushtarake të dedikuara për sulmeve kibernetike

  Kina ka pranuar ekzistencën e njësive speciale kibernetike si pasojë e gjendjes ndërmjet vendit të tyre dhe Shteteve të Bashkuara ku fushatat e tilla janë në rritje e sipër. Kina ka qenë që një kohë të gjatë objektiv i dyshuar për sulmeve kibernetike të profilit të lartë ndonëse  një ...
 • 1.2 miliardë telefona të mençur janë shitur brenda vitit 2014

  Bazuar në institutin gjerman për kërkime GfK, vetëm brenda vitit 2014 janë shitur gjithsej 1.2 miliardë telefona të mençur që rezulton në një rritje prej 23% nga viti 2013, transmeton ITshqip.com. Për vitin e kaluar ishte Kina ajo që arriti të shes më së shumti pajisje duke shitur kështu...
 • Kina hedh poshtë akuzat për sulmin në Anthem

  Kina ka hedhur poshtë akuzat se qëndronte prapa sulmit në kompaninë për sigurim shëndetësor, Anthem, të cilës iu vodhën 80 milionë informata personale të njerëzve që trajtoheshin tek kompania. Menjëherë pas sulmit, FBI ka filluar hulumtimet duke rezultuar se metoda e përdorur për hakim është e ngjashme me sulmet...
 • Kina bllokon qasjen në Gmail

  Kina është duke bllokuar qasjen në shërbimin e famshëm Gmail nga Google, bazuar në disa të dhëna nga kjo e fundit si dhe në disa analiza nga Dyn Research. Trafiku ka rënë afër zeros, tregohet në raportin nga Google, që ofron informacione në kohë reale për përdorimin e shërbimit...
 • Galaxy A7, telefoni më i hollë nga Samsung

  Derisa Samsung ka kohë ende deri në prezantimin e pajisjes Galaxy A7, ne tani mund t’i hedhim një sy pajisjes duke iu falendëruar fakteve të konfirmuara nga Qendra Kineze e Telekomunikacionit për Çertifikimin e Pajisjeve. Duke qenë pjesë e serisë Galaxy A, A7 nuk duket shumë ndryshe nga Galaxy...
 • WireLurker mbyllet nga autoritetet kineze

  Dy javë më parë, ne dëgjuam për një program keqdashës që po kërcënon pajisjet me iOS në Kinë të quajtur “WireLurker”. Tani, shumica e përdoruesve të iOS-it janë të sigurt, pasi që e vetmja mënyrë që ju të infektoheni me këtë virus ishte kyçja e pajisjes tuaj me iOS...
 • Kina bllokon Windows 8, vazhdon blerjen e Windows 7

  Kina ka bllokuar qeveritë e saj për të përdorur Windows 8 pasi Microsoft vendosi të ndalojë mbështetjen e sistemit operativ 13 vjeqar-Windows XP. Autoritet kineze ka bllokuar Windows 8 në kompjuterët e qeverisë duke shprehur ” shqetësime për sigurinë”. Sidoqoftë, mendohet se bllokimi ka për qëllim ndëshkimin e kompanisë...
 • Microsoft sulmohet nga hakerat!

  Microsoft ka konfirmuar të premtën se ishte sulmuar nga hakerat po ashtu siq janë sulmuar  Facebook dhe Apple një muaj më parë. Kampania nuk dha ndonjë deklaratë më parë se ishte sulmuar nga hakerat pasi që ishte duke hetuar ngjarjen dhe këtë e bëri tani duke theksuar se ”...