kosova

 • Të rinjtë shqiptarë pranë fitores së garës nga NASA, votoni që të arrihet kjo fitore

  I përzgjedhur nga juria e NASA-së, ekipi nga Kosova, NatEV Explorer, vazhdon ende të qëndrojë në vendin e parë në garën prestigjioze për projektin më të mirë. Ky projekt, i cili vlerësohet me vota, është përzgjedhur nga NASA ndaj 350 projekteve të tjera nga 133 shtete të ndryshme. Për...
 • Fjalëkalimi më i keq i përdorur gjatë vitit 2014

  Edhe këtë vit, listën e fjalëkalimeve më të këqija që përdorin persona të ndryshëm në internet e kryeson fjalëkalimi ‘123456’. Kjo listë sikurse edhe viteve të kaluara publikohet nga ‘SplashData’. Disa nga fjalëkalimet e këqija por që më shumë janë përdorur janë edhe ‘12345678’, ‘qwerty’, ‘password’ apo fjalëkalimi ‘batman’,...
 • Windows Phone, Android dhe disa pajisje me iOS rrezikohen nga një virus kompleks

  Një virus i ri, i konfirmuar nga Kaspersky Labs, është duke u sillur në pajisjet telefonike. Duket se virusi ka për qëllim pajisjet telefonike me platformë mobile Windows Phone dhe Android. Po ashtu, pajisjet që janë të modifikuara (jailbreak) nga Apple janë gjithashtu të infektuara, si dhe disa aplikacione...
 • Urime 102 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë

  ITshqip me knaqësi ju uron ditën e flamurit kombëtar të gjithë shqipëtartëve kudo që ndodhen në botë. Tani, në të gjitha qytetet në Shqipëri shënohet 102 vjetori i Pavarësisë, ku do të mbahen aktivitete të shumta kulturore dhe politike. Manifestime të tjera pritet të mbahen si gjithnjë edhe në...
 • Hakerët serb rrëzojnë faqen e Radio Televizionit Shqiptar

  Grupi i hakerëve serb kanë arritur të rrëzojnë faqen e Radio Televizionit Shqiptar (TVSH), ku tani kanë paraqitur një foto të kriminelit të famshëm serb, Ivan Bogdanov duke djegur flamurin shqitpar. Hakerët serb gjithashtu shkruajnë në gjuhën angleze se ” Kosova është zemra e Serbisë”, po ashtu në një...
 • IPKO sjell rrjetin 3G në Kosovë

  Kosova tani bënë pjesë në vendet të cilat përdorin teknologjinë 3G, e cila mundëson përdorim më të shpejtë të internetit në telefonin tuaj mobil. Ipko është kompania e parë e cila ka lansuar rrjetin 3G përkundër operatorve të tjerë si Vala dhe Z Mobile. Kompania ka njoftuar se mbi...
 • Zyrtare: Ipko do sjell rrjetin 3G

  Kompania Ipko e cila  njihet si kompania e telekomunikacionit me rritjen më të shpejtë në Evropë njoftoi në llogarin zyrtare në Twitter përmes një statusi/cicërime se së shpejti do sjell rrjetin 3G në Kosovë. Me lansimin e rrjetit 3G në Kosovë, Ipko do bëhet kompania e parë e telekomunikimit...
 • Zhbllokoni iPhonen tuaj shpejt dhe lirë

  Keni deshirë të zhbllokoni iPhonen tuaj por nuk e dini se ku. Atëherë kemi një një lajm të mirë për të gjithë juve qe dëshironi të zhbllokoni iPhonet tuaja. Sot është lansuar faqja më e re për zhbllokimin e iPhone nga themeluesit e iPhone-SHQ.com. Faqja www.zhblloko-iphone.com ju mundëson të...
 • iKosova App – Kosova ne duart tuaja

  Kosova në duart tuaja, ja çfarë mund të thuhet për këtë aplikacion të krijuar nga tre nxënës të shkollës së mesme. iKosova është aplikacion për telefona mobil, i lansuar në dy sitemet operative mobile më të famshme, iOS dhe Android, e në të ardhmen pritet të lëshohet edhe në...