mac

 • Bartni skedarët përmes rrjetit pa tela

  A nuk do të ishte e shkëlqyer të bartni skedarët nga kompjuteri në telefonin tuaj pa pasur nevojë për kabllo apo shërbimet e ruajtjes së të dhënave online siç është Dropbox. Filedrop e bën të mundshme këtë gjë, dhe është pa pagesë për sisteme të ndryshme operative siç janë...
 • Apple ka filluar testimin e iOS 9

  Me versionin iOS 8, Apple lëshoi një numër të madh funksionesh përfshirë zgjerimin e tastierës, Spotlight, shtesa për njoftime interaktive, opsionin Family Sharing , filtra dhe efekte për foto, përmirësoi shërbimin Mail dhe Safari, gjithashtu solli edhe aplikacionin Health. Tani duket që kompania ka punuar shumë duke arritur deri...
 • Apple me përditësim automatik për kompjuterët Mac

  Apple ka rregulluar një çështje kritike rreth sigurisë së kompjtuerëve Macintosh me një përditësim të “pa parë” të Hënën. Duke pasur parasysh një vrimë që mund të iu ketë lejuar hakerëve të marrin kontrollin e kompjuterëve Mac që nga larg, Apple për herë të parë përditësoi pajisjet me Mac...
 • Game of Thrones së shpejti në iOS

  Fansat e serive televizive të Game of Thrones do të marrin diçka ndryshe para se të arrijë sezoni i ardhshëm. Telltale ka njoftuar që është duke punuar në një lojë, për të cilën lojëtarët që kanë luajtur lojën Walking Dead ose The Wolf Among Us do e dijnë që...
 • Shazam tani në dispozicion në Mac

  Shazam ka lëshuar një version për Desktop të aplikacionit të tij të famshëm për Mac. Ky aplikacion ka qenë në dispozicion që një kohë të gjatë në platfromat iOS, Android dhe Windows. Versioni për Mac i Shazam-it punon njëjtë si versionet mobile, përveq se tani mund të punojë gjatë...
 • Pamjet e para të sistemit operativ iOS 8?

  Gjenerata e ardhshme e sistemit opeartiv të kompanisë Apple, iOS 8, pritet të arrijë në Qershor me disa funksione të reja që thuhet se më shumë kanë të bëjnë me fitnes. Tani, disa foto që supozohet se janë të iOS 8, tregojnë aplikacione të reja që pritet të shtohen...
 • Apple feston 30 vjetorin e Mac

  Apple është duke festuar 30 vjetorin e krijimit të pajisjeve kompjuterike Mac. Për nder të 30 vjetorit, Apple ka krijuar një nënseksion që mbërthen në vete këto vite, por kompania më shumë ka paraqitur njerëzit të ndikuar nga pajisjet Mac. Artist të ndryshëm, muzikanti Moby, dizajnerët dhe shumë persona...
 • Përdorni aplikacionet e Android në Windows dhe Mac me Bluestacks

  Nëse i doni aplikacionet e Android, atëherë a keni provuar ta përdorni softuerin Bluestacks? Bluestacks, në fakt është një platformë që lejon përdoruesit të shkarkojnë aplikacionet e sistemit operativ Android dhe t’i përdorin në kompjuterin e tyre Windows ose Mac. E gjitha që ju duhet të bëni është të...
 • Lansohet Mozilla Marketplace

  Si duket edhe Mozilla ka pëlqyer dyqanet e shumta të cilat po hapen çdo ditë nga kompani të ndryshme, dhe ka vendosur që edhe vetë të hap një dyqan të quajtur Mozilla Marketplace. Dyqan ky i projektuar posaçërisht për përdoruesit, të cilët mund të zgjedhin aplikacione të shumta për...