microsoft

 • Zyrtarizohet Microsoft Lumia 650

  Microsoft sot zyrtarisht ka prezantuar modelin më të ri të telefonit të mençur Lumia 650, i cili ka kornizë metalike. Lumia 650 është telefoni më i ri nga Microsoft, me ekran të ndjeshëm në prekje 5-inç, korniza metalike, peshon 122 dhe me gjerësi prej 6.9 mm. Lumia 650 ka...
 • Microsoft feston 40 vjetorin

    Ndoshta duket e vështirë për tu besuar por gjigandi Microsoft ka mbushur sot 40 vite. Kjo e shtunë shënon 40 vjetorin e krijimit të gjigandit softuerik nga Bill Gates dhe Paul Allen më 1975. Për të festuar këtë ndodhi, Gates ka dërguar një letër punëtorëve të tij të...
 • Halo 5 vjen në Xbox One më 27 Tetor

  Halo 5 është loja e radhës që do të lansohet në Xbox One. Për arritjen e kësaj loje të shumë pritur, Microsoft njoftoi në llogarinë zyrtare të lojës tek rrjeti social Twitter. Microsoft gjithashtu lëshoi një paraqitje të shkurtër të video lojës në YouTube ku shfaqet shefi kryesor duke...
 • Versioni paraprak i platformës Windows 10 ka filluar të zgjerohet

    Nëse me padurim keni pritur të provoni versionin paraprak të platformës Windows 10 në telefonin tuaj, por pajisja juaj nuk ka qenë pjesë e listës së shkurtë, tani ne kemi disa lajme të mira për këtë çështje. Microsoft sapo ka lëshuar një listë të pajisjeve që pritet të...
 • Bashkimi Evropian paralajmëron: Ndoshta është më mirë të mos përdorni Facebook-un!

    Gjykata Evropiane e Drejtësisë dhe Komisioni Evropian mori pozicionin e pazakontë pas një mosmarrëveshje lidhur me marrëveshjen midis SHBA dhe BE për mbrojtjen e të dhënave. Sipas autoriteteve evropiane, i ashtu-quajturi “US-EU Safe Harbor Framework” për transferimin e të dhënave nuk i mbron evropianët nga spiunazhi i SHBA-ve. Prandaj,...
 • Microsoft Office falas për të gjitha pajisjet me ekran nën 10 inç

  Microsoft befasoi të gjithë me njoftimin që përditësimi në Windows 10 do të jetë falas për të gjithë, madje edhe për kopjet e pirateruara të sistemeve operative Windows 7 dhe Windows 8. Tani kompania planifikon të përqendrohet në hapësirën mobile duke bërë të gjithë paketën Office falas për pajisjet...
 • Punëtorët e dyqanit Apple Store promovojnë produktet e Microsoft-it! (VIDEO)

  Imagjino të pyesni një punonjës në dyqanin Apple Store për ndonjë këshillë, dhe të marrësh përgjigjeje se produktet nga Apple janë shpifëse. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me konsumatorët në Apple Store të cilët kërkonin këshilla nga katër humoristë, të njohur në YouTube me kanalin NelkFilmz, të cilët...
 • Windows 10 vjen brenda kësaj vere në 190 vende

  Sistemi operativ Windows 10 do të debutohet gjatë verës së këtij viti, njoftoi Microsoft. Sistemi i ardhshëm operativ i gjigandit Microsoft, që tejkaloi një version numerik, do të jetë në dispozicion në 190 vende në 111 gjuhë të ndryshme, shkroi Terry Myerson, drejtori ekzekutiv për sisteme operative në një...
 • Prezantohet Samsung Galaxy S6 dhe S6 Edge(VIDEO)

  Deri më tani Samsung njihej për faktin që posedonin paisje me ekrane dhe procesorë të fuqishëm por gjithmon me një të metë, e ajo ishte plastika me të cilën ishin punuar këto telefona. Kjo gjë tashmë ka ndryshuar pasi kopmania koreane vendosi të prezantojë 2 modelet e reja Galaxy...