microsoft

 • Microsoft sjell versionin paraprak të Windows 10 në telefona të mençur

  Sistemi i ri operativ nga Microsoft, Windows 10, ka zënë vend në dyqanin e kompanisë duke sjellur kështu formën paraprake të sistemit operativ tek përdoruesit e platformës Windows Phone. Për të filluar, së pari duhet të shkarkoni aplikacionin Windows Insider nga dyqani i platformës, por jo të gjithë do...
 • Cortana së shpejti edhe në Office

    Microsoft do të sjell asistentin e tij digjital Cortana edhe në paketën Office. Gjigandi softuerik është aktualisht duke testuar aplikacionin “Work Assistant” që është i dizajnuar për të hapur, redaktuar dhe shpërndarë dokumentet duke përdorur komandat e zërit përmes Cortana-s. Aplikacioni fillestar nga Microsoft është vetëm një prototip...
 • Microsoft blen shërbimin Sunrise Calendar

  Microsoft ka blerë aplikacionin e famshëm Sunrise Calendar për 100 milionë dollarë. Sunrise është një aplikacion me një dizajn atraktiv i sinkronizuar me një numër të madh shërbimesh si me kalendarin nga Google, iCloud, Microsoft Exchange si dhe evenimentet në Facebook. Po ashtu, ky aplikacion, që ofrohet falas për...
 • Kompanitë e mëdha paguajnë Adblock Plus për zhbllokim të reklamave

  Të gjithë përdoruesit e shërbimit Adblock Plus dëshirojnë të mos shfaqen reklamat gjatë shfletimit në ueb, por gjithmonë ka të tilla që i shpëtojnë shërbimit dhe shfaqen, përfshirë ato të kompanive të mëdha si Google, Microsoft, dhe Amazon. Pra, këto kompani paguajnë shërbimin Adblock Plus për të qenë pjesë...
 • Vivaldi – Ueb shfletuesi më i ri për Windows, Mac dhe Linux

  Pak ditë më parë Microsoft njoftoi për një ueb shfletues të ri i cili është në zhvillim e sipër dhe do publikohet së bashku me Windows 10. Por si duket nuk do të jetë Spartan ueb shfletuesi më i ri, ngase tani kemi një ueb shfletues të ri me...
 • Detajet kryesore nga konferenca e Microsoft-it për Windows 10

  Konferenca e mbajtur nga Microsoft, solli shumë detaje interesante jo vetëm pse u prezantuan shumë veçori të reja të sistemit operativ Windows 10, por se aty u prezantuan edhe disa pajisje që kohë më parë vetëm se mund të imagjinoheshin, transmeton itshqip. Ne në këtë artikull ju sjellim detajet...
 • Windows 10 ofrohet falas nga Microsoft

  Nëse jeni duke përdorur sistemet operative Windows 7, Windows 8.1 ose Windows Phone 8.1 (normalisht me licencë) ju do të keni mundësi që ti përditësoni pa pagesë në Windows 10 brenda vitit të parë që lëshohet në shfrytëzim Windows 10. Microsoft e bëri njoftimin në një konferencë të mbajtur...
 • Google vazhdon të zbulojë të metat e Microsoft-it

  Qysh në fillim të javës, Microsoft u trishtua publikisht nga Google që zbuloi një vrimë në sistemin operativ Windows që iu lejon hakerëve të fitojnë kontrollë të plotë në sistem të kompjuterit . Tani Project Zero nga Google ka zbuluar edhe dy vrima të tjera në Microsoft. Project Zero...
 • Microsoft përfundon mbështetjen për Windows 7

  Ende pa lëshuar sistemin operativ Windows 10, Microsoft ka ndalur mbështetjen e përgjithshme për sistemin operativ Windows 7. Duket që kompania Microsoft po tenton të bind konsumatorët të kalojnë në sistemin operativ Windows 8, para se të lëshohet Windows 10. Kjo do të thotë që sistemet operative të vjetra nuk...