mobile

 • PowerOffHijack.A, virusi që iu përgjon edhe pasi të fikni telefonin tuaj

  Një virus i veçantë në platformën mobile Android mund të bëjë thirrje apo të shkrep foto edhe pasi ju të fikni pajisjen tuaj, shkruan kompania hulumtuese AVG. Për të arritur këtë, ky virus rrëmben procesin për fikje tek telefonat duke e bërë pajisjen tuaj me Android të shtiret sikur...
 • Bëhuni gati për një shfletim më të shpejtë në ueb!

  HTTP apo Hypertext Transfer Protocol është një pjesë qendrore e WWW (World Wide Web) që i lejon një shfletuesi të lidhet me një ueb server për të ngarkuar faqen e kërkuar. Të mërkurën, Mark Nottingham, drejtori ekzekutiv i grupit punues në IETF HTTP njoftoi që standardi i ri HTTP/2...
 • Microsoft lanson shërbimin OneDrive

  Ashtu siq ishte planifikuar, Microsoft ka lansuar sherbimin e ri OneDrive, i cili e zëvendëson shërbimin e mëparëshëm SkyDrive. Nëse keni harrur, Microsoft ishte detyruar të ndryshojë emërin e shërbimit pas humbjes së betejës nga BSkyB. Tani ky shërbim për akumulimin e të dhënave vjen me disa përditësime tek...
 • Informatat themelore për kartat SD

  Kartat digjitale të sigurta (Secure Digital apo SD) janë aktualisht karta që ofrojnë sasi të ndryshme të akulmulimit në pajisjet tuaja mobile. Ato vijnë të ndara për nga  madhësi fizike, kapaciteti dhe shpejtësia. Një numër i rrallë i tyre vijnë të justufikuara me S që d.m.th janë të sigurta....
 • Kina me mbi 1 miliardë përdorues të telefonave mobil

  Qytetarët kinez gjithnjë e më tepër janë duke u mbështetur në telefonat mobil si mënyrë  parësore komunikimi, sipas të dhënave që të Premten i publikoi Ministria për Industri dhe Teknologji Informative. “ Numri i përdoruesve të telefonave mobil në Kinë është ngritur për 32.57 milion duke arritur në 1.02...
 • Top 10 pajisjet e CES 2012

  1. LG dhe Samsung 55” OLED TV 2. HP ENVY 14 Spectre 3. Dell XPS 13 4. Toshiba Excite X10 Super Thin Tablet 5. Handycam HDR-PJ760v with Balanced Optical SteadyShot and Projector 6. Sony Xperia S 7. Lenovo K800 smartphone 8. RAZER Project Fiona prototype 9. TelyHD 10. B&O...
 • Arrin Siri “fals” për Android?

  Një nga problemet e Android Market është mungesa e moderimit të aplikacioneve. Me tona aplikacione të rreme gjenden në dyqanin e Android, të cilat janë ngarkuar në baza ditore dhe janë larguar vetëm kur janë gjetur qëllime të këqija ose që kanë cënuar të drejtat e autorit. Një nga...
 • Histori vizuale nga Android

  Pas vetëm 3 viteve kur kompanija gjigante Google paraqiti verzionin e parë 1.1 për sistemin operativ mobil, Android tashmë është shëndruar në një lojtar serioz në tregun e telefonave të zgjuar, dhe nga ai pritet që të bëhet platformë dominante. Eshte vetëm çështje kohe kur do të tejkalojë iOS me...
 • Adobe heq dorë nga Flash Mobile Player

  Sipas një postimi në blogun e Adobe të mërkurën, nënpresidenti i Adobe Danny Winokur ka thënë: ” Ne nuk do të vazhdojmë të zhvillojmë Flash Player për pasijet e reja mobile (chipset, shfletues, versionin OS, etj), pas lëshimit të ardhshëm të Flash Player 11.11 që do të dedikohet për...