mozilla

 • Lansohet Mozilla Marketplace

  Si duket edhe Mozilla ka pëlqyer dyqanet e shumta të cilat po hapen çdo ditë nga kompani të ndryshme, dhe ka vendosur që edhe vetë të hap një dyqan të quajtur Mozilla Marketplace. Dyqan ky i projektuar posaçërisht për përdoruesit, të cilët mund të zgjedhin aplikacione të shumta për...
 • Firefox 10 tashmë në dispozicion

  Versioni i fundit i shfletuesit Firefox nga kompania Mozilla është tani në dispozicion për shkarkim falas. Përmirësime të shumta janë bërë në këtë version, Firefox 10 mbështet API, ekran të plotë për aplikacione, UI elemente, mbëshetje me të mirë për shtojca, mbulim dhe përmirësime grafike dhe anti-aliasing për WebGL....
 • Firefox 10.0 beta në dispozicion për Linux

  Kanë kaluar shumë pak ditë pas lansimit të Firefox 9 të destinuar për Windows, Mac dhe Linux, por lajm tjetër i mirë për përdoruesit e Linux është se Mozilla ka punuar një version të ri të Firefox 10.0 beta për Linux, i cili tanimë është në dispozicion për shkarkim....
 • Mozilla zgjeron partneritetin e kërkimit me Google

  Mozilla ka zgjeruar partneritetin e saj të kërkimit me kompaninë Google, të paktën edhe për tre vjet të tjera. Sipas kushteve të marrëveshjes, Google do të vazhdoj të jetë kërkues aktual për shfletuesin Firefox. Kushtet financiare të marrëveshjes mes këtyre dy kompanive nuk janë bërë publike. Marrëveshja origjinale mes...
 • Firefox 7, tani në dispozicion

  Deri më tani, një nga problemet më të mëdha të shfletuesit Firefox është fakti i kujtesës. Firefox kishte problem me kujtesë dhe shpeshherë nxirrte telashe tek përdoruesit. Mozilla u mundua në çdo version të Firefox’it ta rregulloj këtë problem, por tani Mozilla pretendon se e ka zgjidhur përfundimisht këtë çështje....
 • Mozilla parashikon versionin e Firefox për tabletë

  Mozilla ka ofruar një paraqitje të parë të shkurtër të Firefox për tabletët si ueb shfletues. Kompania përshkroi produktin e saj si një “evolucion i paraardhësve të saj, me disa zgjerime të shtuara që të përfitojmë një madhësi me të madhe në ekranët e tabletëve,” u tha në një...
 • Shkarko verzionin e fundit të Firefox 4.

  Edhe pse pritet Firefox 4 edhe zyrtarisht të prezentohet gjat ditës së sotme, megjithatë verzioni final nga ky shfletues është në dispozicion për shkarkim përmes FTP serverit. Tek serveri do të gjeni dosje varësisht nga sistemi operativ, dhe në të do të gjeni edhe verzionin në gjuhën shqipe. Sipas...
 • Firefox 4 publikohet për një javë, më 22 mars.

  Mozilla Firefox 4 sigurisht do të shfaqet më 22 mars, dmth vetëm për 1 javë në rast se nuk ka ndonjë gabim ose lëshime në verzionin e fundit testues të shfletuesit, thotë Demon Sikore nga Mozilla. “Siç është tani, nuk ka ndonjë problem të njohur që mund të na...
 • Mozilla prezenton planet per Firefox 4.

  Firefox 4 beta verzion do të publikohet në qershor, njoftoi Mike Beltzner drejtor kryesor i produkteve të Mozillas i cili publikoi dhe një video prezentim me planet se si do të duket shfletuesi i rri. Objektivi i parë do të jetë të përshpejtohet Firefox, e cila është e nevojshme duke...