Nvidia

 • AMD dhe Nvidia bëhen gati për gjeneratën e ardhshme DirectX 12

  Microsoft ka ende kohë deri në lansimin e gjeneratës së ardhshmes multimediale Direct X 12, por kompanitë si AMD dhe Nvidia janë që tani në gjendje të mbështesin këtë gjeneratë me pajisjet e tyre harduerike. Nga AMD kemi serinë Radeon HD 7000 dhe Radeon R200 që do të mbështesin...
 • Titan X kartela grafike më e fuqishme në treg

  Titan X do të jetë kartela grafike më e fuqishme në treg, thotë Nvidia përderisa e paralajmëruan “titanin” në Game Developer Conference 2015 e cila u mbajt në San Francisko. Paralajmërimi i Titan X ishte pjesë e prezantimit në Epic Games, ndërsa sipas vërejtjes të z.Xyang nga Nvidia, patjetër...
 • Shield Tablet do të jetë ‘bisha’ e parë me procesorin Tegra X1

  Kohëve të fundit Nvidia prezantoi Tegra X1, një brend i ri i fuqishëm i procesorëve që vijnë pas suksesit të vitit të kaluar që kompania arriti me Tegra K1. Ashtu siç iu kemi treguar, Tegra X1 do të jetë çipi me sistemin më të zhvilluar për aplikacione ndonjëherë, prandaj...
 • Tegra X1, procesori më i fuqishëm në botë nga Nvidia për vetura

  Krijuesi i çipave Nvidia ka prezantuar procesorin mobil më të fuqishëm, Tegra X1, që mbështetë teraflop apo kryerjen e trilion llogaritjeve për çdo sekond. Por ky procesor nuk është i nevojshëm për telefonat, tabletat apo kompjuterat Gaming, të paktën jo për tani. Objektiv kryesor nga kompania duket të jenë...
 • Tesla K80 është kartela grafike më e shpejtë në botë

  Tesla K80 është kartela grafike më e shpejtë në botë që është prodhuar deri më sot raporton Itshqip. Kartela Grafike Tesla K40 ose tashmë i njohur si paraardhësi i Tesla K80 përdoret në pjesë të madhe tek superkompjuterët. Frakuenca punuese themelore është 562 Mhz, ndërsa gjatë boost mod deri 875 MHz....
 • HP prezanton laptopin SlateBook PC

  HP ka sjellur platformën Android në laptopin e tij të fundit, SlateBook PC që pritet të shfaqet në treg gjatë kësaj jave. HP ka lansuar SlateBook PC, një laptop Android me 14 inç, dizjan të lëmuar dhe të drejtë. SlateBook PC përmban procesor Nvidia Tegra 4, 2GB RAM, hapsirë...
 • 30 telefona të zgjuar me Tegra 3 procesor

  Nvidia njoftoi se këtë vit në treg do të hedh rreth 30 telefona të zgjuar, zemra e të cilëve do të jetë procesori më i ri Tegra 3. Procesori me katër bërthama përveç tek telefonat e mençur do ta gjeni edhe në shumë tableta, kurse nga Nvidia theksuan se bëhet fjalë për modele...
 • LG prezentoi Optimus LU2300 Q2

  LG sot publikoi modelin Optimus LU2300 Q2 – një telefon i zgjuar nga familja Optimus i bazuar në platformën Android. LG Optimus Lu2300 Q2 ka një tastier të plotë QWERTY, ekran në prekje me një madhësi diagonale 4inç, procesor NVIDIA Tegra 2 me një takt punues prej 1.2GHZ, kamerë...
 • Kina prezenton komjuterin më të fuqishëm në botë

  Kina prezenton komjuterin më të fuqishëm në botë

  Univerziteti nacional Kinez, për teknologji sigurie (NUDT) prezentoi komjuterin më të fuqishëm në bot i cili arrin 1.2 petaflopi, ose përpunim të mijra trilionë operacione në një sekondë, sipas Linpack benchmark-ut. Sipas Nvidia, kjo makinë ka arritur një rekordë prej 2.5 petaflopi, që do të thotë se TIanhe-1A(Milk Way),...