playstation

 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Sulmi kibernetikë i kushtojë Sony-it 15 milionë dollarë

  Sony ka publikuar shifrën e dëmtimeve që hakerët i kanë shkaktuar me rrëzimin e rrjetit kompjuterik të Sony Pictures Entertainment, të cilin kompania u detyrua ta mbyll plotësisht. Sulmi, për të cilin zyrtarët e Shteteve të Bashkuara e fajësojnë Korenë Veriore, u bë publik në muajin Dhjetor kur kompjuterët...
 • PlayStation Network sulmohet përsëri

  Rrjeti PlayStation (PSN) i kompanisë Sony ishte jashtë linjave gjatë vikendit, kryesisht gjatë ndeshjes të së dielës Super Bowl XLIX. “Jemi informuar që disa përdorues kanë problem me kyçje në PSN,” shkroi PlayStation në një cicërimë, transmeton itShqip.com. “Inxhinierët janë duke hulumtuar rastin. Ne do të iu mbajmë të...
 • Sony ka shitur 18.5 milionë njësi të konsolës PlayStation 4

  Sony njoftoi të Hënën në CES 2015 që ka shitur 18.5 milionë njësi të konsolës PlayStation 4 që prej lansimit në Nëntor 2013, ndërsa vetëm gjatë festave të fund vitit ka shitur 4.1 milionë njësi. Duket që konsumatorët po blejnë më shpejtë konsolën PlayStation 4 sesa paraardhësin e tij....
 • Arrestohet hakeri që rrëzoi rrjetin e PlayStation dhe Xbox Live

  Një antarë i grupit të hakerëve Lizard Squad, që mban përgjegjësi për rrëzimin e rrjetit të PlayStation dhe Xbox Live në ditën e Krishtlindjes, është arrestuar nga policia britaneze, bazuar në disa raporte. Daily Dot raporton që 22 vjeçari, Vinnie Omar është arrestuar të Hënën pasi policia bastisi shtëpinë...
 • Sony rikthen online rrjetin e PlayStation

  Rrjeti i PlayStation është kthyer nga kompania Sony pas rrëzimit para tri ditëve nga sulmi i fundit i hakerëve të grupit Lizard Squad, të cilët arritën të rrëzonin edhe Xbox Live. Sony thotë se rrjeti i PlayStation tashmë është funksional dhe mund të përdoret nga të gjitha konsolat. Ende...
 • PlayStation Store sulmohet nga një grup hakerësh

  Një grup hakerësh ka marrur përgjegjësi për sulmin e dyqanit online të Sony PlayStation që është rrëzuar të Hënën. Vizitorët e uebfaqes janë mirëpritur me një mesazh që thotë “Faqja nuk është gjetur! Nuk është problemi juaj, është faji i internetit”, transmeton ITshqip. Një grup hakerësh të quajtur “Lizard...
 • PlayStation 4 arrin 7 milionë shitje

  Qysh në fillim të muajit Mars, Sony njoftoi se ka arritur të shes 6 milionë njësi të PlayStation 4, ndërsa tani një muaj më vonë ky numër është rritur në 7 milionë. Shitjet e Sony-it duket se nuk do zvoglohen apo do bien, pasi që qysh 24 orë pas...
 • Sony shet 5.3 milionë PlayStation 4

  Sony njoftoi se ka shitur 5.3 milionë njësi të PlayStation 4 në mbarë botën që prej kur është lansuar. Kompania më parë kishte njoftuar se ka në plan të shes 5 milionë njësi brenda një viti, pra këtë e arriti ende pa ardhur muaji Mars në të cilin një...