procesor

 • Intel prezanton procesorët Skylake për gejmerët

  Intel njoftoi se është duke punuar për brezin e ardhshëm të procesorëve të quajtur Skylake të cilat janë përpunuar me teknologjinë 14nm dhe të projektuara për gejmerët. Bëhet fjalë për dy procesorë i7-6700K dhe i5-6600K të cilët janë procesorë të hapur për overclocking. Procesorët fabrikisht do të posedojnë frekuencë...
 • Shield Tablet do të jetë ‘bisha’ e parë me procesorin Tegra X1

  Kohëve të fundit Nvidia prezantoi Tegra X1, një brend i ri i fuqishëm i procesorëve që vijnë pas suksesit të vitit të kaluar që kompania arriti me Tegra K1. Ashtu siç iu kemi treguar, Tegra X1 do të jetë çipi me sistemin më të zhvilluar për aplikacione ndonjëherë, prandaj...
 • ARM prezanton procesorin e ‘çmendur’ Cortex-A72

  Gjenerata e re e procesorëve nga ARM do të ofrojë 3.5 herë më shumë energji sesa çipat aktual në treg që gjendet tek telefonat e mençur. Projektuesi gjigand i çipave ka prezantuar procesorin Cortex-A72, që sipas kompanisë është procesori me performancën më të mirë deri tani. Procesori Cortex-A72 është...
 • Mediatek planifikon të lëshoj procesorë 12 bërthamorë

  Mediatek është në të vërtetë një forcë fenomenale në botën mobile. Çipat e tyre ndoshta nuk janë aq impresiv sa ata të fundit nga Nvidia, Samsung dhe Qualcomm, por kompania Tajvaneze i bënë të duken të vogël të gjithë konkurrentët kur është fjala për numrin e njësive të bërthamave...
 • Broadwell, gjenerata e pestë e procesorëve nga Intel

  Intel ka zbuluar zyrtarisht gjeneratën e pestë të procesorëve duke sjellur gjithçka nga Celeron deri në Core i7 për të gjithë llojet e kompjuterëve. Gjenerata e pestë e procesorëve që ndryshe quhen Broadwell, janë linja e parë e procesorëve të ndërtuar në procesin prej 14nm, duke u zvogëluar nga...
 • MediaTek prezanton procesorin MT2601 SoC

  MediaTek kishte lëshuar disa çipa vitin e kaluar që kanë qenë konkurrent të fortë në tregun e telefonave të mençur, por tani duket që kompania është përqendruar më shumë në zhvillimin e pajisjeve që mund të vishen. Në Las Vegas, MediaTek ka prezantuar çipin MT2601 Soc të dizajnuar për...
 • Tegra X1, procesori më i fuqishëm në botë nga Nvidia për vetura

  Krijuesi i çipave Nvidia ka prezantuar procesorin mobil më të fuqishëm, Tegra X1, që mbështetë teraflop apo kryerjen e trilion llogaritjeve për çdo sekond. Por ky procesor nuk është i nevojshëm për telefonat, tabletat apo kompjuterat Gaming, të paktën jo për tani. Objektiv kryesor nga kompania duket të jenë...
 • Inteligjenca artificiale do të thotë fund i racës njerëzore, sipas Stephen Hawking

  Profesor Stephan Hawking ka thënë se zhvillimi i inteligjencës artificiale do të dërgoj deri në zhdukjen e racës njerëzore. Shkenctari foli pas paraqitjes së një sistemi të ri komunikues që do ishte në gjendje që shkenctarët dhe autorët me famë të bashkëbisdedojnë ndërmjet vete duke punuar më mirë se...
 • Google Glass së shpejti me procesor nga Intel

  Bazuar në raportet që vijnë nga The Wall Street Journal, Google do të ndërrojë procesorët e pajisjes Google Glass. Aktualisht, Google Glass bartë çip nga Texas Instrument, por gjenerata tjetër e pajisjes pritet të mbajë një procesor që shpenzon më pak energji nga Intel. E gjithë kjo është në...